Zimowe Bieszczady zapraszają na biegówki!

Autor: Grzegorz Kubal
2015-02-18

Zimowe Bieszczady to nie tylko piękne widoki przyprószonych śniegiem szczytów, ale także wiele okazji do aktywnego wypoczynku. Obok znanych wyciągów narciarskich, takich jak ustrzyckie Gromadzyń i Laworta czy Lesko-Ski w Weremieniu, wyprawy na rakietach śnieżnych czy backcountry, w sposób szczególny warto polecić narty biegowe.

Najbardziej popularna jest Ustjanowa koło Ustrzyk Dolnych, gdzie zostały wytyczone trasy prowadzące po leśnych stokach pasma Żukowa, związanego z najpiękniejszymi kartami historii polskiego lotnictwa. Tu bowiem w okresie międzywojennym znajdowało się słynne szybowisko, z którego korzystali najznakomitsi w Polsce piloci, latający na najlepszych w kraju szybowcach.

Znajdujące się tu trasy podzielone są na dwie pętle: rekreacyjną (oznaczoną kolorem niebieskim) oraz wyczynową (oznaczoną kolorem czerwonym). Początkującym miłośnikom narciarstwa biegowego trzeba oczywiście polecić trasy rekreacyjne. Pętla wyczynowa z uwagi na wiele stromych zjazdów i podejść to prawdziwe wyzwanie nawet dla wprawionych narciarzy biegowych. Warto wiedzieć, że właśnie na Żukowie swój pierwszy bieg wygrała Justyna Kowalczyki.

Wszystkie trasy biegowe są regularnie ratrakowane, a w pobliżu znajduje się parking dla samochodów. Trasy posiadają homologację FIS, która uprawnia do organizowania zawodów rangi międzynarodowej.

Najbardziej znaną organizowaną tu imprezą jest Międzynarodowy Bieszczadzki Bieg Lotników, zyskującą coraz większą popularność, organizowany od 1987 r. Nazwa nawiązuje oczywiście do lotniczych tradycji tego miejsca.  

I tak jak żukowskie trasy są w pełni dostępne nie tylko dla zawodowców ale także dla amatorów tak i Bieszczadzki Bieg Lotników jest biegiem w pełni masowym – obok bowiem tras dla doświadczonych zawodników corocznie przygotowywana jest krótka, 3 kilometrowa trasa dla amatorów.

Oczywiście Żuków to nie jedyne miejsce w Bieszczadach, gdzie można pojeździć na nartach biegowych. Wspaniałe, w malowniczym położeniu, są trasy biegowe wytyczone przez Nadleśnictwo Stuposiany. Dużych zainteresowaniem cieszą się także trasy znajdujące się w Wetlinie i jej okolicach.

Zatem, znajdź nieco czasu dla siebie i ruszaj w Bieszczady pobiegać na nartach!