Zgarnij nawet 800 tys. zł na innowacyjny biznes!

Autor: Marta Sanocka
2016-02-23

Zgarnij nawet 800 tys. zł na innowacyjny biznes!

Mamy dobrą wiadomość dla tych, którzy mają pomysł na innowacyjny biznes i szukają środków na jego realizację. Rzeszowska Agencja Rozwoju Regionalnego wraz z Kieleckim Parkiem Technologicznym otrzymały prawie 8 mln zł z Programu Operacyjnego Polski Wschodniej. Pieniądze te zostaną przeznaczone na tworzenie „Platform startowych dla nowych pomysłów” w województwie świętokrzyskim i podkarpackim.

Nabór wniosków rozpocznie się w marcu. Pomocą objętych zostanie 60 młodych przedsiębiorców, którzy nie ukończyli jeszcze 35. roku życia, ze szczególnym uwzględnieniem absolwentów szkół wyższych i ostatnich roczników studentów, którzy pragną uruchomić własne firmy w Polsce wschodniej. Najważniejszym kryterium wyboru pomysłów będzie, nie tylko ich innowacyjność, ale także prawdopodobieństwo osiągnięcia komercyjnego sukcesu.

Osoby, które przedstawią najlepsze pomysły uzyskają kompleksowe wsparcie. W gronie specjalistów, oceniających pomysły przedstawione przez przedsiębiorców, znają się eksperci branżowi i przedsiębiorcy z dużym doświadczeniem w biznesie.

Działania rozpoczną się od założenia startupu dla pomysłu, który został zakwalifikowany do wsparcia. Kolejnym krokiem będzie przygotowanie przez opiekuna danego projektu szczegółowego planu jego wdrożenia.  Okres inkubacji będzie wynosił maksymalnie 10 miesięcy. W tym czasie przedsiębiorcy będą mogli skupić się na rozwoju swoich pomysłów i przygotowaniu produktu bądź usługi. Pomoc obejmie mentoring na sesjach grupowych oraz indywidualnych, coaching biznesowy, technologiczny, finansowy, a także marketingowy. Możliwe będzie także skorzystanie ze specjalistycznych usług, niezbędnych do przeprowadzenia prac nad rozwojem pomysłu, w zależności od indywidualnego zapotrzebowania. Przedsiębiorcy zakwalifikowani do wsparcia programem mogą liczyć także na pomoc technologiczną, techniczną, inżynierską, informatyczną i prawną. Obejmie ona również testowanie koncepcji, aż do chwili opracowania odpowiedniego modelu biznesowego. Dla młodych biznesmenów przewidziano również pomoc w sprawdzeniu kanałów dystrybucji oraz badań marketingowych, a także weryfikacji kosztów i przychodów.

Przewidziana jest także druga część programu „Rozwój startupów w Polsce Wschodniej” dla przedsiębiorców gotowych do wejścia na rynek. Będą mogli otrzymać dotację na początkową działalność firmy. Wsparcie przewidziane jest przez okres dwóch lat. Minimalną kwotę kosztów kwalifikowanych ustalono na poziomie 50 tys. zł, a maksymalna kwota dofinansowania wynosi 800 tys. zł.