ZE ŚWIATA

Czy pracownicy Intela zostaną zwolnieni ?

Autor: Bartosz Chowaniec
2016-04-21

 

Największy na świecie producent układów scalonych oraz twórca mikroprocesorów z rodziny x86, które znajdują się w większości komputerów osobistych, zwolni 12 tys. osób z powodu kurczącego się rynku komputerów osobistych.


Amerykański gigant jest największym producentem mikroprocesorów na świecie i wiele lat temu postawił właśnie na ten rynek. Aż 60 proc. przychodów firmy pochodzi ze sprzedaży mikroprocesorów używanych w PC-tach, które według ostatnich badań, przechodzą do historii.

O firmie słów kilka…

Firmę Intel założyli 18 lipca 1968 Gordon E. Moore oraz Robert Noyce, a nazwa pochodzi od słów Integrated Electronics. Wkrótce dołączył do nich Andrew Grove, późniejszy wieloletni prezes firmy[4]. Siedziba główna znajduje się w Santa Clara w stanie Kalifornia w Stanach Zjednoczonych.

Końcem 2015 roku firma zatrudniała 107 tys. 300 pracowników. Amerykański producent procesorów wypłaci z tytułu restrukturyzacji około 1,2 mld dolarów. Do zwolnień, które obejmą mniej więcej 11 proc. ogółu pracowników Intela, dojdzie w ciągu najbliższych 12 miesięcy - poinformował technologiczny gigant w oświadczeniu.

Dzisiaj Intel jest największym producentem mikroprocesorów na świecie i wiele lat temu postawił na komputery stacjonarne. Nie udało się jej jednak powtórzyć tego sukcesu na mobilnych urządzeniach przenośnych, które zastąpiły tradycyjne komputery i laptopy. Na rynku procesorów mobilnych dominuje MediaTek, Apple i Qualcomm.

Zmiana taktyki

Po opublikowaniu oświadczenia akcje spółki potaniały w handlu posesyjnym na Wall Street o 2,5 proc. Od początku roku Intel stracił już 8,4 proc.

W komunikacie możemy również przeczytać, że Intel chce przyspieszyć ewolucję od firmy dedykowanej PC-tom do takiej, która napędza miliardy inteligentnych urządzeń komputerowych oraz usługi w chmurze.

Największy na świecie producent mikroprocesorów obniżył także prognozę przychodów na ten rok.
Jak wynika z badań firmy IDC, rynek komputerów osobistych skurczył się o 11,5 proc. w pierwszym kwartale b.r.

Intel zapowiedział, że ciecia dotkną oddziałów na całym świecie. Większość fabryk firmy najduje się w Stanach Zjednoczonych.