ZE ŚWIATA

Co wie o Tobie Facebook?

Autor: Marta Sanocka
2018-08-04

Co wie o Tobie Facebook?

Kiedy codziennie z niego korzystamy, większość z nas wierzy, że dane, które powierza Facebookowi, są bezpieczne, że sam może decydować o tym, kto, kiedy i do czego je wykorzysta. Tymczasem wydarzenia ostatnich tygodni pokazały, że wale tak nie jest.

Facebook boryka się z potężnym kryzysem, który może zagrozić jego istnieniu. Dotyczy on nie tylko sfery finansowej, ale przede wszystkim zaufania użytkowników. Wszystko zaczęło się w momencie, kiedy na jaw wyszła informacja o wycieku danych użytkowników Facebooka do firmy konsultingowej Cambridge Analytica. Aplikacja stworzona przez wykładowcę psychologii na Uniwersytecie Cambridge będąca testem osobowości, który na podstawie analizy danych umieszczanych przez użytkowników w serwisie i ich zachowania w nim pozwalał określić profil psychologiczny danej osoby. W ten sposób zebrano dane miliardów użytkowników, które zostały przekazane firmie współpracującej ze sztabem wyborczym Donalda Trampa.

Nie wiadomo dokładnie, w jaki sposób dane pozyskane z Facebooka wpłynęły na decyzje wyborców, kiedy szli do urn podczas ostatnich wyborów prezydenckich  w USA ani na, ile kampania ta była skuteczna. Ludzie jednak zdali sobie sprawę z tego, jak wiele wie o nich Facebook i w jaki sposób wykorzystuje te dane np. tworzenia rozmaitych kampanii reklamowych.

Zaistniała sytuacja mocno uderzyła w Facebooka. Po ujawnieniu informacji o wycieku danych, wartość spółki spadła o 40 mld dolarów w ciągu jednego dnia. Podczas przesłuchania przed amerykańskim senatorami, które odbyło się kilka dni temu, Mark Zukerberg nazwał wyciek danych „wielkim błędem” i przeprosił za zaistniałą sytuację. Podkreślił także, że dopóki to on będzie zarządzał Facebookiem reklamodawcy i biznesmeni nigdy nie będę ważniejsi niż użytkownicy.

Aby zapobiec zaistniałej sytuacji w przyszłości, kilka dni temu uruchomiono program Data Abuse Bount. Użytkownicy, którzy wykryją i zgłoszą lukę lub wyciek danych, będą otrzymywali nagrody pieniężne. Wszystkie zgłoszenia mają być dokładnie sprawdzane, a kiedy podejrzenie wobec danej aplikacji się potwierdzi, zostanie ona wyłączona, a Facebook podejmie dalsze kroki w stosunku do jej twórców na drodze sądowej.

Każdy może sprawdzić, co wie o nim Facebook. Istnieje prosty sposób na zobaczenie informacji, jakie o nas zgromadzono na podstawie naszej aktywności. Aby to zrobić, wystarczy:

1. Zalogować się do Facebooka

2. Przejść do zakładki „Ustawienia”

3. Przewinąć w dół ogólne ustawienia konta i kliknąć „Pobierz kopię swoich danych z Facebooka”

4. Wpisać swój adres e-mail 

5. Gdy dane będą gotowe, ponownie wprowadzić hasło. 

Wielu z nas kiedy zobaczy kopię swoich danych, pewnie mocno się zdziwi.