Zamek w Łańcucie w finale plebiscytu TOP 5 zamków i pałaców – ostatnie dni głosowania

Autor: Marta Sanocka
2017-09-09

Zamek w Łańcucie w finale plebiscytu TOP 5 zamków i pałaców – ostatnie dni głosowania

Zamek w Łańcucie został zakwalifikowany do kolejnego etapu ogólnopolskiego plebiscytu SONDA TOP 5 zamków i pałaców. W pierwszym etapie, spośród 80 zgłoszonych obiektów, w głosowaniu trwającym od 8 maja do 27 sierpnia, internauci wybrali finałową 16, spomiędzy której wyłoniony zostanie teraz zwycięzca.

Województwo podkarpackie reprezentowane było przez zamek w Krasiczynie, Łańcucie, Baranowie Sandomierskim, Dubiecku i pałac w Sieniawie. Najwięcej głosów zebrał jednak zamek w Łańcucie, który rywalizuje obecnie m.in. z pałacem w Łazienkach Królewskich i Zamkiem Królewskim na Wawelu.

Zamek w Łańcucie słynie ze wspaniałych wnętrz mieszkalnych oraz interesującej kolekcji pojazdów konnych. Otacza go wspaniały park w stylu angielskim, w którym spotkać możemy liczne pawilony i zabudowania gospodarcze, które niegdyś były częścią codziennego życia tej przepięknej rezydencji.

Imponujące jest wnętrze zamku, które w ostatnich latach zostało poddane gruntownej renowacji. Prace renowacyjne przeprowadzono łącznie w 84 pomieszczeniach. Udało się je zrealizować dzięki środkom pozyskanym z funduszy europejskich. Odrestaurowano II piętro zamku, które do tej pory nie było udostępniane dla turystów. We wnętrzach Łańcuckiego zamku znajdują się liczne dzieła sztuki, które pochodzą ze zbiorów jego dawnych właścicieli, jak również z zakupów dokonywanych już po wojnie, a także z depozytów innych muzeów. Najstarsze eksponaty z tej kolekcji pochodzą z drugiej połowy XVIII wieku. Swoje miejsce w Łańcucie znalazły za sprawą księżnej marszałkowej Lubomirskiej. Kolejni właściciele należący do rodu Potockich pomnażali te zbiory. Dzięki temu dzisiaj w Łańcucie możemy  zobaczyć bogate i różnorodne kolekcje malarstwa i grafiki, mebli, instrumentów muzycznych, sreber, porcelany, szkła, laki, tkanin i wspaniały księgozbiór.

Celem projektu realizowanego przez Polską Organizację Turystyczną jest promowanie najważniejszych obiektów architektury rezydencjonalnej naszego kraju wraz z ich ogrodami, które stanowią niezwykle ważną i popularną grupę atrakcji turystycznych w Polsce. Wszystkie, które więzły udział w konkursie, są niewątpliwie skarbami naszego dziedzictwa kulturowego, chodzi jednak o to, aby wyłonić spośród nich prawdziwe perły.

Oddawać głosy na Zamek w Łańcucie można za pośrednictwem formularza dostępnego na stronie www.polska.travel/pl/hity-zamki-i-palace. Głosowanie potrwa do 15 września br.