Z PODKARPACIA

Zakończyła się 20. konferencja „Europa Karpat” w Przemyślu – powstanie program dla Bieszczad

Autor: Marta Sanocka
2018-02-17

Zakończyła się 20. konferencja „Europa Karpat” w Przemyślu – powstanie program dla Bieszczad

Podczas konferencji „Europa Karpat”, która odbyła się dziś, 17 lutego 2018 w Przemyślu Minister Inwestycji i Rozwoju Jerzy Kwieciński przedstawił główne założenia programu dla Bieszczad, który zostanie nie długo opracowany. Jego celem będzie przyspieszenie rozwoju Bieszczad, poprzez wsparcie z poziomu krajowego.

 

Program, który ma być gotowy jesienią, zakłada współpracę z samorządem wojewódzkim i lokalnymi. Będzie przede wszystkim wspierał inicjatywy, które z poziomu krajowego będą wpływały na rozwój obszaru Bieszczad, czyli z poziomu krajowego będą finansować inwestycje realizowane lokalnie. Obecnie programem objęto około 160 różnych koncepcji, które już są, albo będą realizowane. W przyszłości planowane jest włączanie do programu nowych ciekawych działań, które wpisują się w jego ideę. Niezależnie od tego, czy powstaną na szczeblu krajowym, lokalnym czy regionalnym.

Program, który będzie miał dwie główne osie działania, obejmował będzie 4 powiaty, w tym 3 w całości: bieszczadzki, leski, sanocki oraz gminę Bircza z pow. przemyskiego.

Pierwszym kierunkiem wsparcia jest poprawa warunków życia mieszkańców regionu. Chodzi tu przede wszystkim o poprawę dostępności komunikacyjnej regionu. Kluczowe znaczenie ma w tym przypadku budowa Via Carpatii, ale nie bez znaczenia są także połączenia kolejowe. Planowane są również działania w zakresie usług społecznych, takich jak usługi zdrowotne, czy opieka nad dziećmi. W swoim wystąpieniu minister wymienił także wsparcie dla szpitali powiatowych w Lesku i Ustrzykach Dolnych oraz opracowanie polsko-ukraińskiego systemu pierwszej pomocy medycznej. Wspomniał również o projekcie dotyczącym poprawy dostępności opieki żłobkowej i przedszkolnej finansowanej z RPO. Zauważył także konieczność podnoszenia kompetencji oraz dopasowywania kwalifikacji do potrzeb rynku pracy, szczególnie jeśli chodzi o ludzi młodych.

Drugim kierunkiem działań, które będą prowadzone w ramach programu, jest ochrona bioróżnorodności regionu. Minister wspomniał także o budowie Ośrodka Przygotowań Olimpijskich „Bieszczady”, który miałby być centralnym ośrodkiem sportu. W jego ramach miałyby powstać dwie inwestycje. Jedna w Teleśnicy za około 192 mln zł, druga natomiast za 150 mln zł w Ustrzykach Dolnych.

Program dla Bieszczad zakłada ponadto także wzmocnienie potencjału turystycznego regionu, wsparcie przedsiębiorstw stawiających na produkty lokalne, działających w obszarze agroturystyki czy uzdrowiskowym oraz wzmocnienie administracji gminnej, powiatowej, a także zacieśnienie współpracy międzynarodowej.  

 

źródło: PAP