Z PODKARPACIA

W Krośnie powstanie inkubator przedsiębiorczości

Autor: Marta Sanocka
2018-08-21

W Krośnie powstanie inkubator przedsiębiorczości

Budowa inkubatora przedsiębiorczości w Krośnie będzie kosztować ok. 35,5 mln złotych. Obiekt, który do końca 2020 roku powstanie przy ul. Żwirki i Wigury będzie miał ponad 5 tys. m2. Ma zwiększyć atrakcyjność gospodarczą Krosna i najbliższych okolic.

Inkubator ma skupiać małe i średnie przedsiębiorstwa, które działają nie dłużej niż 2 lata w branżach, które związane są z Inteligentnymi Specjalizacjami Województwa Podkarpackiego, do których zaliczają się lotnictwo i kosmonautyka, motoryzacja, informacja i telekomunikacja oraz jakość życia. Budynek, który powstanie na działce przy ul. Żwirki i Wigury w Krośnie, będzie miał powierzchnię ponad 5 tys. m2, z czego część zajmą biura. Planowanych jest przygotowanie 26 pomieszczeń biurowych i 11 takich, w których będzie można prowadzić produkcję.

Przedsiębiorcy stawiający pierwsze kroki w biznesie będą mogli liczyć nie tylko na atrakcyjne warunki najmu, ale także na doradztwo finansowe i marketingowe. Inkubator to także nowe miejsca pracy oraz dobry standard pracy dla rozpoczynających działalność przedsiębiorców. Firmy będą mogły przebywać w nim maksymalnie 5 lat. Projekt zakłada, że na koniec 2021 roku w inkubatorze będzie działało 11 firm.  

Realizacja projektu ma rozpocząć się jeszcze w tym roku i potrwać do końca 2020 roku. Całość będzie kosztowała ponad 35,5 mln złotych. Na budowę inkubatora udało się jednak pozyskać dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego w kwocie 24 mln zł. Wczoraj, 20 sierpnia, w Urzędzie Marszałkowskim w Rzeszowie członek zarządu województwa Piotr Pilch i wiceprezydent Krosna Tomasz Soliński podpisali w tej sprawie umowę, która oficjalnie rozpoczyna realizację inwestycji.

Inkubator w Krośnie jest już drugą tego typu inwestycją na Podkarpaciu, która uzyskała dotację z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego w tym roku. W czerwcu podpisano umowę na dofinansowanie w wysokości 3,2 mln zł inkubatora w Przemyślu. Całość inwestycji polegającej na adaptacji budynku należącego do miasta pochłonie 4,6 mln zł. Prace mają ruszyć w październiku, a zakończyć się w listopadzie przyszłego roku.