Z PODKARPACIA

Krośnieński Nowy Styl przejmuje szwajcarską firmę meblową

Autor: EM
2015-08-30

Grupa Nowy Styl z Krosna podpisała umowę o przejęciu producenta mebli biurowych – firmy SITAG AG, która posiada własną sieć sprzedaży i fabrykę w Szwajcarii. To już trzecie przejęcie na przestrzeni czterech ostatnich lat, co podkreśla mocną pozycję Nowego Stylu na europejskim rynku meblowym.

 

Czy przejęcie Szwajcarów było drogie? - Tego nie zdradzimy, ale finansowaliśmy się kredytem we frankach. Pożyczki udzielił nam bank PKO BP - powiedział Rafał Chwast, dyrektor finansowy i wiceprezes Grupy Nowy Styl.

Szacuje się, że Sitag w tym roku będzie miał 32 mln franków przychodów. Cały szwajcarski rynek mebli biurowych jest wyceniany na 500 mln franków. Rynek szwajcarski, podobnie jak niemiecki i austriacki, należy do najmocniejszych w Europie Zachodniej. Do tej pory polska grupa sprzedawała tam meble głównie pod marką Rohde & Grahl.

- To wymagający rynek. Międzynarodowe korporacje oczekują kompleksowej obsługi i zaawansowanych produktów wyposażenia biura, bo urządzają je zgodnie z najnowszymi trendami technologicznymi i projektowymi. Jesteśmy przekonani, że dzięki połączeniu wiedzy i doświadczenia Sitag oraz Grupy Nowy Styl uda nam się wywalczyć jeszcze większy kawałek szwajcarskiego tortu - twierdzi Adam Krzanowski - Prezes Nowego Stylu.

Szwajcarska firma SITAG może pochwalić się 50-letnią historią. Jej znakiem rozpoznawczym są produkty takie, jak ergonomiczne krzesła i fotele biurowe, systemy mebli biurowych, sofy oraz rozwiązania szyte na miarę zgodnie z najnowszymi trendami rynkowymi.

Grupa Nowy Styl obecnie zatrudnia ok. 6 tys. osób i ma fabryki w Polsce, Niemczech, Turcji, Rosji i na Ukrainie. Działa w 16 krajach. Krzanowscy z majątkiem szacowanym na 350 mln zł zajmują 80. pozycję na liście najbogatszych Polaków "Forbesa".

Sitag zatrudnia obecnie 130 osób, a Nowy Styl zapewnia, że nie zamierza zmniejszać liczby pracowników.

Nie jest to pierwsze przejęcie Nowego Stylu na rynku zachodnioeuropejskim. Grupa Nowy Styl działa głównie w Niemczech. W 2011 r. w jej ręce trafiła marka Grammer Office, a w 2013 r. Rohde & Grahl. Druga z wymienionych marek, w rok po przejęciu odnotowała wzrost przychodów o jedną piątą. W 2015 r. szacuje się wzrost na poziomie 35 proc.

 

Nowy Styl, w ciągu 20 lat z firmy zatrudniającej kilka osób, przeistoczył się w liczącego się na światowym rynku gracza i wskoczył do pierwszej trójki największych producentów z branży w Europie.Źródło: www.nowystylgroup.pl; wyborcza.biz