Z KRAJU

Walka o pracowników przybiera na slie

Autor: Marta Sanocka
2017-07-25

Walka o pracowników przybiera na sile

 

Nie ulega już wątpliwości, że w Polsce mamy rynek pracownika. W czerwcu pracodawcy opublikowali w sieci rekordową liczbę ofert pracy. Z analiz Barometru Ofert Pracy, przygotowywanego przez Katedrę Makroekonomii WSIiZ w Rzeszowie oraz Biuro Inwestycji i Cykli Ekonomicznych wynika, że na koniec czerwca pracownicy mogli wybierać spośród 170 tys. ofert pracy opublikowanych w sieci.

Liczba ta jest o 4,5% wyższa niż rok wcześniej i najwyższa w historii rekrutacji pracowników za pośrednictwem Internetu. Poza tym nieprzerwanie rośnie już od siedmiu miesięcy, co jest potwierdzeniem bardzo dobrej sytuacji na polskim rynku pracy. Największa część ofert dotyczy pracy w usługach,  w tym logistyce, gdzie liczba wakatów wzrosła aż o 30% w stosunku do roku poprzedniego.

Specjaliści od rekrutacji podkreślają, że tradycyjne formy rekrutacji nie dają już pożądanych efektów. Zwłaszcza kiedy chodzi o rekrutację specjalistów, których niedobór aż 38% pracodawców podaje za największą przeszkodę w rozwoju firmy. Coraz częściej zatem oprócz standardowych form ogłoszeń o zatrudnieniu spotkać można oferty zawierające filmiki, w których przedstawiane są warunki pracy w firmie oraz wypowiedzi osób już tam zatrudnionych. W wielu przypadkach pracodawcy decydują się także na promowanie ogłoszeń o pracy nie tylko za pomocą wyróżnionych ogłoszeń, ale także za pośrednictwem np. mediów społecznościowych. Poza tym w ogłoszeniach podawane jest proponowane wynagrodzenie, co jeszcze kilka miesięcy temu zdarzało się rzadko. Duże znaczenie ma także sekcja „Co możemy zaoferować?”, która staje niemal tak samo ważnym  elementem ogłoszenia, jak opis wymagań wobec kandydata.  Duże firmy starają się także zwabić pracowników za pomocą atrakcyjnych form rekrutacji, poprzez np. wykorzystanie gier komputerowych, jako formy sprawdzenia umiejętności kandydata.

Z danych statystycznych wynika również, że znacznie wzrósł optymizm pracowników. Aż 86% osób  jest bowiem przekonanych o tym, że w przypadku utraty obecnej pracy w ciągu 6 miesięcy znajdzie nowe zajęcie, z czego 80% uważa, że może znaleźć pracę porównywalną do tej, którą straciło. Możemy zaobserwować także najwyższy w historii odsetek osób zadowolonych ze swojej pracy – 77%. Potwierdzeniem tego jest fakt, że zaledwie 12% osób pracujących na etacie aktywnie poszukuje innej pracy. Polacy są także optymistycznie nastawieni, jeśli chodzi o zarobki. Ponad połowa z nas spodziewa się podwyżki w najbliższych miesiącach.

źródło: www.rzeczpospolita.pl