Z KRAJU

Coraz więcej polskich firm chce zatrudniać pracowników z Ukrainy

2018-08-23

Coraz więcej polskich firm chce zatrudniać pracowników z Ukrainy

Z opublikowanych kilka dni temu wyników badania „Barometr Imigracji Zarobkowej – II półrocze 2018 r.” wynika, że 17% pracodawców w Polsce chce zatrudnić pracowników z Ukrainy. Liczba przedsiębiorców, którzy zamierzają szukać rąk do pracy za naszą wschodnią granicą, wzrosła o 3% w porównaniu do przedniej edycji badania przeprowadzonego przez Personnel Service.

Największy popyt na pracowników ze Wschodu możemy zaobserwować w firmach z sektora produkcyjnego. Aż 30% z nich chciałoby bowiem zwiększyć swoje zasoby kadrowe o obywateli Ukrainy. Nieco mniejsze zapotrzebowanie jest w sektorze usług – 19% i handlu – 18%. Najwięcej Ukraińców skłonne są zatrudnić największe firmy, mające w swoich zasobach powyżej 250 pracowników, aż 30% z nich planuje zatrudnienie pracowników z Ukrainy. Wśród średnich firm 21% przedsiębiorców jest chętnych zasilić swoje kadry obywatelami zza wschodniej granicy. W małych firmach odsetek ten sięga natomiast 15%.

Jako największą trudność w rekrutacji obywateli Ukrainy przedsiębiorcy najczęściej podają sprawy formalne. Drugą w kolejności barierą, którą wskazywały polskie firmy, jest ograniczenie Ukraińcom  możliwości pracy w Polsce do 6 miesięcy w roku. Na trzecim miejscu znalazła się bariera językowa, która jest przeszkodą dla co piątego pracodawcy. Badanie wykazało także, że polscy przedsiębiorcy obawiają się zniesienia wiz dla obywateli Ukrainy do krajów członkowskich Unii Europejskiej oraz tego, że będą musieli konkurować o nich z innymi krajami.

Z wyników badania wynika także, że aktualnie aż 21% polskich firm zatrudnia pracowników z Ukrainy. Wartość ta wzrosła aż o 10% w porównaniu do poprzedniej edycji badania. Najwięcej, bo aż 38% zatrudnionych pracuje w sektorze produkcyjnym, na drugim miejscu znalazł się handel – 28%.

Wyniki innego badania ARC Rynek i Opinia wykazały, że aż 59% Ukraińców mieszkających w Polsce chciałoby związać swoją przyszłość z naszym krajem. Szacuje się, że obecnie w Polsce pracuje około miliona Ukraińców. Większość z nich ma stałą pracę, spora część znalazła zatrudnienie w swoim zawodzie. Lepsze warunki życia i wyższe zarobki niż w ojczyźnie, na jakie mogą liczyć w naszym kraju, sprawiają że blisko połowa z nich chciałaby zakupić nieruchomość w Polsce.

 

źródło: PAP