Z KRAJU

Będzie gwarantowana emerytura dla matek z czwórką dzieci

2018-06-13

Będzie gwarantowana emerytura dla matek z czwórką dzieci

Rząd wprowadza kolejne premie dla rodziców decydujących się na posiadanie więcej niż jednego dziecka. W ostatnich latach możemy co prawda zauważyć wzrost wskaźnika dzietności w naszym kraju, sytuacja nadal nie jest jednak dobra. Aby w Polsce następowała zastępowalność pokoleniowa, każda statystyczna Polka musiałby urodzić co najmniej dwoje dzieci. Tymczasem wciąż aż ponad połowa polskich rodzin to model 2+1. Celem rządu jest zmotywowanie właśnie tych rodziców do posiadania kolejnych dzieci.

Mamy już program Rodzina 500+, a niebawem rusza projekt dofinansowujący wyprawki szkolne „Dobry start”. Kolejny projekt „Mama Plus” zakłada wydłużenie o 3 miesiące urlopu dla mam, które zdecydowały się na urodzenie kolejnego dziecka w ciągu 24 miesięcy. Będą mogły także liczyć na 100 płatny urlop. To jednak jeszcze nie wszystko. Trwają prace nad przygotowaniem kolejnego projektu ustawy, która zagwarantuje emerytury wszystkim matkom wychowującym czwórkę lub więcej dzieci i w związku z tym nie mogły pracować zawodowo.

Podczas spotkana z wyborcami w województwie świętokrzyskim wicepremier Beata Szydło zapowiedziała, że jeszcze przed wakacjami zostanie przygotowany projekt ustawy, który jesienią trafi do parlamentu i ruszy od 1 stycznia 2019 roku. Nowa ustawa ma zagwarantować matkom, które wychowały co najmniej czwórkę dzieci prawo do emerytury minimalnej, obecnie wynoszącej  1029,80 zł brutto. Według zapowiedzi ma ona być wypłacana matkom, które w ogóle nie podjęły aktywności zawodowej ze względu na obowiązki rodzicielskie. Jeśli jednak pracowały, ich emerytura zostanie uzupełniona.

Skutków wprowadzenia w życie tego projektu obawiają się eksperci rynku pracy. Według danych Głównego Urzędu Statystycznego w III kwartale 2017 roku aktywność zawodowa kobiet w przedziale od 25 do 34 roku życia spadła do najniższego poziomu od 2003 roku. Po prowadzeniu programu Rodzina 500+ w okresie od III kwartału 2026 roku do II kwartału 2027 roku z pracy zrezygnowało 100 tysięcy kobiet. Przyznanie matkom prawa do gwarantowanej emerytury zdaniem niektórych może spowodować dalszy spadek aktywności zawodowej kobiet.