Z KRAJU

10 najbardziej poszukiwanych zawodów w 2018 roku

Autor: Marta Sanocka
2018-01-09

10 najbardziej poszukiwanych zawodów w 2018 roku

 

Nie ulega wątpliwości, że od dłuższego już czasu, mamy rynek pracownika. Wszystko wskazuje na to, że tendencja ta utrzyma się w 2018 roku. Warto zatem wykorzystać, ją do zmiany pracy. Poniżej podpowiadamy przedstawicieli, jakich zawodów najbardziej będą poszukiwać pracodawcy w 2018 roku.

Na zlecenie Business Insider Polska, firma Hays, specjalizująca się w doradztwie personalnym opracowała zestawienie zawodów (niewymagających pracy fizycznej),  w których będzie najłatwiej o pracę w 2018 roku. Raport powstał na podstawie analizy ogłoszeń o pracę, perspektyw zatrudnienia oraz wysokości oferowanego wynagrodzenia.

 

1. Programista

Konieczność połączenia biznesu z IT jest dziś wyzwaniem niemal dla wszystkich firm. Osiągnięcie znaczącej pozycji na rynku wymaga korzystania ze wszystkich możliwości, jakie dają nowoczesne technologie. Oznacza to wzrost zapotrzebowania na wysokiej jakości usługi programistów, głównie języka Java, który jest najczęściej wykorzystywany.

2. Specjalista ds. cyberbezpieczeństwa

Zapotrzebowanie na specjalistów ds. cyberbezpieczeństwa szczególnie rośnie w sektorze finansowym i ubezpieczeniowym. Konieczność ochrony danych bankowych, przed stosującymi coraz wymyślniejsze sztuczki, cyberprzestępcami oznacza, że pracy dla specjalistów ds. cyberbezpeiczeństwa z pewnością w 2018 roku nie zabraknie. Tym bardziej że w maju br. obwiązywać zacznie nowe unijne rozporządzenie dotyczące ochrony danych osobowych (RODO).

3. Analityk finansowy i biznesowy

Coraz więcej firm dostrzega znaczenie analizy danych finansowych i biznesowych dla trafności planowania krótko i długofalowych działań. Dzięki temu, w 2018 roku analitycy z pewnością nie będą narzekać na brak ofert. W parze ze zwiększonym zapotrzebowaniem na ich usługi najprawdopodobniej pójdzie także wzrost wynagrodzeń.

4. Specjalista do spraw e-commerce

Łączenie sprzedaży w sklepach stacjonarnych z internetową, w dzisiejszych czasach stało się normą. Tworzenie spójnych, dla obu tych środowisk, ścieżek zakupowych wiąże się ze zwiększonym zapotrzebowaniem na specjalistów ds. handlu internetowego.

5. Inżynier badawczo-rozwojowy (R&D)

Inżynierów specjalizujących się w obszarze badań i rozwoju najbardziej potrzebują pracodawcy reprezentujący branżę produkcyjną i energetyczną. Powodem tego jest coraz powszechniejsze oferowanie klientom nowoczesnych technologii i innowacyjnych rozwiązań. Na największy wzrost płac mogą liczyć inżynierowie pracujący w firmach nastawionych na eksport.

6. Specjalista do spraw automatyzacji

Firmy coraz chętniej sięgają po rozwiązania pozwalające na automatyzację procesów i tym samym podnoszenie wydajności, nie tylko pracowników, ale przede wszystkim całych przedsiębiorstw. Tendencja ta wyraźnie przekłada się na wzrost zapotrzebowania na specjalistów w zakresie sztucznej inteligencji.

7. Community manager

Walka o klienta wśród developerów przybiera na sile w związku z tym, Community manager  stał się bardzo poszukiwanym pracownikiem. Do jego obowiązków należy utrzymywanie dobrych relacji pomiędzy developerami, a najemcami biur i mieszkań oraz kreowanie wartości danego miejsca.

8. Specjalista do spraw employer brandingu

Budowa własnej marki na rynku nabrała w ostatnim czasie znaczenia ze względu na występujący w wielu branżach rynek pracownika. Często bowiem zdarza się, że kandydat może wybierać pośród ofert. Dane pokazują, że często skłania się ostatecznie ku pracodawcy, który cieszy się większą renomą.

9. Logistyk

Zapotrzebowanie na logistyków stale rośnie zwłaszcza w firmach oferujących nowoczesne usługi dla biznesu. Przybywa ofert pracy szczególnie dla logistyków ze znajomością języków obcych.

10. Specjalista do spraw rozwoju w branży farmaceutycznej

Firmy farmaceutyczne nieustannie się rozwijają wdrażając nowoczesne technologie, przez co stale potrzebują specjalistów ds. rozwoju. Wszystko wskazuje także na to, że wynagrodzenia ekspertów w zakresie badań dla przemysłu farmaceutycznego w najbliższym czasie wzrosną.

 

Żródło: businessinsider.com.pl