Z historii podkarpackiej gospodarki… Pierwsza Krajowa Fabryka Zegarów Wieżowych w Krośnie

Autor: Marta Sanocka
2016-03-18

Z historii podkarpackiej gospodarki… Pierwsza Krajowa Fabryka Zegarów Wieżowych w Krośnie

Historia Pierwszej Krajowej Fabryki Zegarów Wieżowych w Krośnie i jej założyciela – Michała Mięsowicza jest obecnie nieco zapomniana lub, co gorsze, nie znana… Tymczasem był to niezwykły zakład i niezwykły człowiek. Ale zacznijmy od początku…

Michał Mięsowicz urodził się 19 września 1864 roku, w Korczynie, koło Krosna, w rodzinie mieszczańskiej o głęboko zakorzenionych tradycjach rzemieślniczych. Franciszek Mięsowicz, ojciec Michała, był znanym w okolicy zegarmistrzem i prowadził w Korczynie własny zakład. Wybór zawodu dla syna stał się zatem oczywisty. Kiedy ukończył 13 lat rozpoczął naukę u ojca. Terminowanie zakończył po 5 latach uzyskując tytuł czeladnika i tzw. wyzwolenie. Nadszedł czas na kolejny etap nauki, tzw. wędrówkę. W tym celu opuścił dom i udał się najpierw do Pragi, a następnie do Wiednia gdzie pracował w renomowanej firmie „Emil Schauer” specjalizującej się w wytwarzaniu zegarów wieżowych. Tam poznał najnowocześniejsze technologie zegarmistrzostwa wieżowego. Po latach spędzonych za granicą powrócił do kraju jako mistrz zegarmistrzowski i osiadł na stałe w Krośnie. Niedługo potem  poślubił Annę Sokołowską. Mięsowiczowie zamieszkali w wygodnym i okazałym domu, w stylu wiedeńskiej secesji, naprzeciwko Pałacu Biskupiego. W budynku tym powstał zakład zegarmistrzowski, a w pobliżu rynku sklep. Michałowi Mięsowiczowi marzyły się jednak zegary wieżowe. Z uporem dążył do swojego celu i w 1901 roku otworzył Pierwszą Krajową Fabrykę Zegarów Wieżowych w Krośnie.

Szybko okazało się, że w Królestwie Galicji i Lodomerii nie miał konkurencji. Jego interesom sprzyjał także fakt, iż kraj dynamicznie rozwijał się dzięki przemysłowi naftowemu. Zegary wieżowe cieszyły się zatem dużą popularnością, a że te z Krosna niczym nie ustępowały zagranicznej konkurencji będąc przy tym znacznie tańszymi, Michał Mięsowicz miał zatem pełne ręce roboty. Dowodem tego jest fakt, że w ciągu pierwszych sześciu latach fabryka wyprodukowała aż 71 mechanizmów. Zegary MIęsowicza szybko zyskały uznanie, o czym świadczy złoty medal jaki fabryka zdobyła w 1908 roku na wystawie w Paryżu oraz brązowy medal na targach w Poznaniu w 1929 roku.

Mimo niezliczonych obowiązków związanych z prowadzeniem fabryki oraz świetnie prosperującego sklepu, Michał Mięsowicz żywo angażował się w sprawy miasta. Koniecznie nadmienić należy także, że również nieustannie doskonalił się w zawodzie. Tak intensywny tryb życia nie pozostał bez wpływu na pogarszający się stan jego zdrowia, który sprawił, że w 1937 roku zupełnie wycofał się z pracy w fabryce oraz zrezygnował z pełnienia funkcji publicznych. Odpowiedzialność za interesy przejęła jego  druga żona - Adela, jednak rodzina popadłą w tym czasie w poważne kłopoty finansowe. Po długiej i ciężkiej chorobie Michał Mięsowicz mając 74 lata, zmarł w marcu 1938 roku. Niestety wraz z jego śmiercią fabrykę zamknięto, już na zawsze… Obecnie w domu Mięsowiczów funkcjonuje Muzeum Rzemiosła gdzie zwiedzić można m.in. ekspozycję poświeconą historii budynku, Mięsowiczów i zegarmistrzostwa.

W Krośnie znajduje się do tej pory cztery wspaniałe mechanizmy wykonane w fabryce Mistrza: na budynku sądu, dawnego magistratu (obecnie należącego do PWSZ), wieży farnej i Muzeum Rzemiosła.

 

zdjęcia źródło: www.muzeumrzemiosla.pl