Z EUROPY

Nadal nie osiągnięto porozumienia w sprawie brexitu

2018-10-16

Nadal nie osiągnięto porozumienia w sprawie brexitu

Jak się okazuje, droga do wyjścia z Unii Europejskiej jest długa i wyboista. Pomiędzy Londynem a Brukselą wciąż nie udało się osiągnąć porozumienia dotyczącego warunków opuszczenia Wspólnoty przez Wielką Brytanię.

Wiadomość pochodząca od dziennikarzy Politico, którzy powoływali się na trzech europejskich dyplomatów, dotycząca umowy, która została zatwierdzona jedynie technicznie i aby stała się obowiązującą, musi zyskać poparcie polityczne ze strony wszystkich 27 państw członkowskich oraz Londynu, jest sprzeczna z doniesieniami agencji Reutera i dziennika Financial Times o tym, iż informacje o porozumieniu, mimo trwającego dialogu są przedwczesne.

Na środę i czwartek zwołana została Rada Europejska. W związku z tym pojawiły się sprzeczne informacje medialne dotyczące rozmów i porozumienia będącego ich wynikiem. Spekulacje na temat przełomu w rozmowach dotyczących brexitu, trwających od marca ubiegłego roku, pojawiły się w niedzielę, po informacji przekazanej przez brytyjskie ministerstwo ds. wyjścia ze Wspólnoty, o awaryjnym spotkaniu ministra Dominica Raaba i  głównego negocjatora UE Michela Barniera w Brukseli. W niedzielę wieczorem Barnier przekazał jednak informację, że mimo wysiłków nadal nie udało się osiągnąć porozumienia dotyczącego kluczowych kwestii.


Podczas swojej wypowiedzi Barnier podkreślił, że Bruksela i Londyn nadal nie porozumiały się m.in. w sprawie rozwiązania dla Irlandii Północnej, które zapobiegłoby powrotowi twardej granicy między Irlandia Północna a Irlandią w przypadku, gdyby Wielka Brytania nie zawarła w przyszłości umowy z Unią Europejską o wolnym handlu. Media spekulują, że dyskutowane rozwiązanie zakłada tymczasowe pozostawienie Zjednoczonego Królestwa w unii celnej UE oraz utrzymanie Irlandii Północnej w części rynku wspólnotowego UE. Jego przeciwnicy zwracają jednak uwagę, że oznaczałoby to stworzenie regulacyjnej granicy na Morzu Irlandzkim, co w konsekwencji sprawi, że zwiększony zostanie zakres kontroli towarów przesyłanych pomiędzy Irlandią Północną a Wielką Brytanią. Spowodowałoby to powstanie bariery handlowej dla firm pomiędzy dwoma częściami kraju. Może to zagrażać także integralności terytorialnej Zjednoczonego Królestwa.  

Eksperci odkreślają, że żadna z obecnych propozycji porozumienia z UE nie może liczyć na pełne poparcie w brytyjskiej Izbie Gmin. Przypomnijmy, że Wielka Brytania rozpoczęła proces wyjścia z UE 29 marca 2017 roku, który ma się zakończyć 29 marca 2019 roku.

źródło: PAP