Wydatki pracodawców na koniec roku

Autor: Agnieszka Rajchel
2014-12-29

Grudzień to czas większych wydatków dla wszystkich, również dla pracodawców.

Według danych firmy HRK - doradzającej w obszarze zarządzania zasobami ludzkimi – w grudniu pracodawcy wypłacają swoim pracownikom średnio o 5 proc. więcej niż w listopadzie.

 

Jak podkreśla w rozmowie z IAR Bogumiła Pieńkowska z HRK, wpływ na wyższe wydatki mają "trzynastki", świąteczne gratyfikacje i premie roczne. Wypłata "trzynastek" zaczyna być bowiem popularna nie tylko w sektorze publicznym. Wiele międzynarodowych firm a przede wszystkim w sektorze IT, przyznaje w grudniu swoim pracownikom podwójną pensję. Grudzień to też czas, kiedy pracodawcy rozpoczynają wypłacanie handlowcom premii rocznych. Mogą one sięgać nawet równowartości całorocznego wynagrodzenia.

Bardzo popularnym środkiem motywowania, czy dowodem uznania dla pracowników w okresie świątecznym, są bony, które pracownicy mogą przeznaczyć na bardzo konkretnie określone cele. Często wybieranym przez pracodawcę świadczeniem są również paczki i prezenty. Choć te ostatnie według badań firmy HRK - pracownicy chętniej zamieniliby na zastrzyk gotówki.

 

Ważne jednak, że coraz więcej pracodawców inwestuje w dodatki pozapłacowe, aby drobnymi gestami uprzyjemnić życie pracownikom. Eksperci podkreślają, że dodatkowe świadczenia są doskonałym sposobem na budowanie lojalności i podnoszenie satysfakcji z pracy. Oferowanie bonusów pozytywnie wpływa na atrakcyjność pracodawcy i wzmacnia jego wizerunek również na zewnątrz firmy.

 

Źródło: http://praca.wnp.pl