W przyszłym roku ma ruszyć budowa autostrady od Korczowej do Lwowa

2018-06-25

W przyszłym roku ma ruszyć budowa autostrady od Korczowej do Lwowa

W minioną sobotę, 23 czerwca br., minister infrastruktury Andrzej Adamczyk podczas spotkania w Jarosławiu poinformował o tym, iż ukraińska strona zamierza w przyszłym roku rozpocząć budowę autostrady biegnącej ze Lwowa do polsko-ukraińskiego przejścia granicznego w Korczowej.

Podając tę informację, minister powołał się na oświadczenie ministra transportu Ukrainy Wołodymyra Omeliana, które ten przekazał mu podczas piątkowej rozmowy w Warszawie. Głównym celem spotkania ministrów było podpisanie umowy dotyczącej utrzymania drogowych obiektów mostowych na polsko-ukraińskiej granicy państwowej. Pakt ten ma duże znaczenie dla współpracy obu krajów w zakresie modernizacji łączących je szlaków transportowych.  

Korczowa leżąca w niedalekim sąsiedztwie Jarosławia, kończy liczącą 629 km autostradę A4. Jest to najdłuższa polska autostrada pozwalająca dojechać z Jędrychowic położonych przy granicy polsko-niemieckiej, aż do przejścia granicznego w Korczowej. Przebiega przez woj. dolnośląskie, opolskie, śląskie, małopolskie i podkarpackie i jest częścią III Paneuropejskiego Korytarza Transportowego. Budowa autostrady po ukraińskiej stronie to ogromny krok w stronę poprawy infrastruktury transgranicznej pomiędzy Polską i Ukrainą.

Budowa komercyjnej koncesyjnej autostrady liczącej ponad 80 km ma ruszyć już w przyszłym roku. Poza tym minister wspomniał także, iż ukraińska strona zamierza również zrealizować w najbliższym czasie drugi duży projekt drogowy. Będzie to droga szybkiego ruchu łącząca Lwów i Odessę, która ma zostać oddana do użytku do 2024/2025 roku. To dobra wiadomość, ponieważ trasa ta pozwoli skomunikować Odessę z portami Trójmiasta.

Podczas swojej wizyty w Jarosławiu minister przypomniał także, że kilka dni temu projekt budowy Via Carpatii po praz pierwszy pojawi się w oficjalnych dokumentach Unii Europejskiej, co jest dużym sukcesem polskiego rządu. Według Adamczyka, jej powstanie jest niezmiernie ważną dla Polski kwestią ze względu na interesy gospodarcze naszego kraju. Łączna długość Via Carpatii, przebiegającej przez terytorium Polski to ok. 760 km. Jej budowa jest priorytetem inwestycyjnym Rządowego Programu Budowy Dróg Krajowych na lata 2014-2023.