W ciągu najbliższej dekady rząd przeznaczy 25-30 mld złotych na termomodernizację

Autor: Marta Sanocka
2018-04-13

W ciągu najbliższej dekady rząd przeznaczy 25-30 mld złotych na termomodernizację

 

Podczas czwartkowego posiedzenia Komitetu Sterującego ds. Krajowego Programu Ochrony Powietrza premier Morawiecki zaznaczył, że rząd chce pracować nad poprawą jakości powietrza w naszym kraju przez cały rok, a nie tylko w sezonie grzewczym, kiedy problem jest największy.

Podczas potkania premier zapowiedział, że rząd planuje przeznaczyć 25-30 mld zł na ten cel w ciągu najbliższej dekady. Kwota ta ma radykalnie zmniejszyć smog, który truje nas w okresie od października do kwietnia, kiedy korzystamy z ogrzewania. Według szacunków ekspertów termomodernizacja budynku pozwala zmniejszyć jego zużycie energii o ponad 50% w stosunku do dotychczasowego. O skali problemu smogu w Polsce świadczy fakt, że na liście miast Europy o najbardziej zanieczyszczonym powietrzu jest aż 33 z Polski. Z tego 7 znalazło się w obrębie pierwszej 10. Dane statystyczne wskazuję, że w naszym kraju co roku umiera 45-48 tys. osób z powodu smogu i różnego rodzaju powikłań spowodowanych złą jakością powietrza. Największym źródłem emisji pyłów zawieszonych PM2,5, PM10 oraz benzo(a)pirenu odpowiada sektor bytowo-komunalny właśnie oraz transport.

W tegorocznym budżecie zarezerwowano 180 mln na  program termomodernizacji budynków. Uruchomienie tych pieniędzy wymaga jednak nowelizacji ustawy o wspieraniu i termomodernizacji i remontów. Jeszcze w tym roku planowane jest wdrożenie pilotażu, który obejmie najbardziej zanieczyszczone miejsca w Polsce. Łącznie będą to 23  miasta do 100 tys. Dla pozostałych 10, które znalazły się na liście WHO, powstaną indywidualne plany walki ze smogiem. Szacuje się, że termomodernizacja zaplanowana w 23 gminach, obejmie około 15-16 tys. domów i kosztować będzie około 750 mln zł.

Kilka dni temu minister środowiska Henryk Kowalczyk zapowiadał, że nowy program antysmogowy zakładał będzie dopłaty do wymiany pieców z jednoczesną termomodernizacją. Dopłaty mają być przeznaczone dla najuboższych. Zamożniejsi mieszkańcy będą mogli jednak skorzystać ze specjalnie opracowanej dla nich podatkowej ulgi inwestycyjnej. Czekamy na bardziej szczegółowe określenie zasad korzystania z programu.