W Bieszczadach znaleziono skarb!

Autor: EChilik
2015-01-30

Brzmi to bardzo tajemniczo i wręcz bajkowo – a jednak to prawda – w miejscowości Rzepedź w Bieszczadach spacerowicze natknęli się na skarb.

– Spacerując, jak zwykle patrzę pod nogi i w pewnym momencie zobaczyłem, że z ziemi wystaje coś zielonego, doskonale widocznego na tle brązowej trawy, pokrytego patyną tak charakterystyczną jak ta na zabytkach z sanockiego muzeum. Dlatego zadzwoniłem do specjalistów – w taki sposób tajemne odkrycie relacjonuje Łukasz Solon.

Następnego dnia, po uzyskaniu ekspresowej zgody konserwatora zabytków na przeprowadzenie archeologicznych, na miejscu znaleziska pojawili się: Piotr Kotowicz – archeolog z Muzeum Historycznego w Sanoku, Marcin Glinianowicz z Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku oraz sam odkrywca – Łukasz Solon.

Po przeprowadzeniu rzeczonych prac archeologicznych, okazało się, że na znaleziony skarb, składają się zabytki z brązu sprzed 3500 lat, i są to: czekan z tarczowatym obuchem, najprawdopodobniej z epoki kultury pilińskiej, brązowa bransoleta z wywiniętymi końcami oraz pięć fragmentów brązowej spirali. Wszystkie te przedmioty były skrzętnie ukryte w glinianym garncu, odwróconym do góry dnem, spoczywającym na specjalnej kamiennej płytce.

Niewątpliwie, na słowa uznania zasługuje tutaj postawa odkrywcy znaleziska – Łukasza Solona, co zostało docenione przez Piotra Kotowicza. - Dla mnie jako archeologa bardzo ważny jest także fakt, że odkrywca po odnalezieniu jednego zabytku nie eksplorował samodzielnie miejsca dalej, ale zgłosił odkrycie i zaczekał na specjalistów. To podejście godne pochwały, a z punktu widzenia archeologii, to uratowanie wielu informacji, które są nie do odzyskania po amatorskiej eksploracji np. takiego skarbu jak ten z Rzepedzi.

Specjalistyczne badania makroszczątków znaleziska, sugerują, że może być ono związane z dawnym szlakiem komunikacyjnym, przebiegającym doliną Sanu, a następnie doliną Osławy i Osławicy, w kierunku Przełęczy Łupkowskiej.

Wstępne opinie sanockich archeologów mówią, że skarb pochodzi prawdopodobnie z 1500 r. p. n. Ch. i można go powiązać z zakarpacką kulturą pilińską, która wchodzi w skład kultur pól popielicowych. Specjaliści w dziedzinie archeologii, nie mają pewności czy odkrycie jest znaleziskiem odosobnionym, czy też może jest częścią większego skarbu… Aby wyjaśnić tę kwestię, konieczne byłoby przeprowadzenie badań archeologicznych na większej powierzchni.

 

Źródło: archeolog.pl

Zdjęcie autorstwa Marcina Glinianowicza z Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku