Uwaga na fałszywe rejestry CEIDG!

Autor: Iwona Prugar
2015-11-25

Od dłuższego czasu przedsiębiorcy świeżo po zarejestrowaniu firmy, otrzymują przesyłkę informującą ich o konieczności uiszczenia opłaty. Czy dokonanie wpisu do rejestru przedsiębiorców jest płatne? Otóż nie. Mamy do czynienia z próbami wyłudzeń pieniędzy od przedsiębiorców.

 

Zakładanie działalności gospodarczej jest darmowe

Założenie firmy polega na dokonaniu wpisu do CEiDG – jest on zawsze bezpłatny. Oficjalna ewidencja jest dostępna dla każdego – istnieje tylko jedna właściwa ewidencja działalności gospodarczych.

 

Firmy podszywające się pod CEiDG wyłudzają pieniądze

Krótko po zarejestrowaniu firmy przedsiębiorca otrzymuje pismo – zaopatrzone w pieczęci, adresy, cytaty z ustaw wraz z podaniem stosownych paragrafów.

 

Pisma te są dostarczane na 2 sposoby:

  • listownie
  • elektronicznie

Zawierają one zwroty sugerujące konieczność dokonania konkretnej wpłaty – zazwyczaj w wysokości kilkuset złotych. Bez niej dany przedsiębiorca nie zostanie wpisany „do odpowiedniego rejestru”, jego dane będą „nieuzupełnione”, a także „nie będą podlegały ochronie wynikającej z przepisów ustawy o ochronie danych osobowych”.

Skąd informacje na temat przedsiębiorcy? Zazwyczaj z CEiDG – ponieważ jest ono ogólnodostępne, każdy może sprawdzić nowo powstałe firmy, w tym datę rejestracji.

Cel jest jeden – wyłudzenie pieniędzy od osób, które w natłoku obowiązków związanych z rejestracją własnej działalności, zaczynają się po prostu gubić w przepisach.

 

Źródło: www.infakt.pl