Uproszczenia dla mikroprzedsiębiorców

Autor: Jacek Krzysik
2014-11-20

Uproszczenia dla mikroprzedsiębiorców, to jedna z obietnic, złożona przez Ministra Finansów, Mateusza Szczurka, podczas konferencji pt.Konkurencyjność sektora MMŚP 2014, zorganizowanej 4 listopada br. w Sejmie RP przez Polską Konfederację Pracodawców Prywatnych „Lewiatan".

Mateusz Szczurek, podczas wystąpienia na temat: Jak wspierać konkurencyjność mikro, małych i średnich przedsiębiorstw?, oprócz przypomnienia, że nadal trwają intensywne prace nad nowymi przepisami Ordynacji Podatkowej, powiedział, że prace te mają na celu poprawienie relacji pomiędzy podatnikami a państwem oraz poprawienie ściągalności podatków. Minister, odniósł się też do szarej strefy, mówiąc:Prawo podatkowe powinno być tak skonstruowane, żeby szara strefa się nie opłacała. W przeciwnym wypadku, w konkurencji nieuczciwego z uczciwym, ten uczciwy zawsze przegra.

Zmiany czekają również administracje podatkową. Przewiduje się, że przedsiębiorca będzie mógł przez 1,5 roku, korzystać z pomocy tzw. asystenta podatnika, oddelegowanego przez urząd skarbowy. Minister, zapowiedział też budowę bazy wiedzy podatkowej on-line oraz modernizację Krajowej Informacji Podatkowej: Mogę obiecać, że ze strony urzędnika skarbowego będziecie mieć sojusznika, a nie kogoś, kto rzuca kłody pod nogi, aby obowiązek płacenia podatków był z jednej strony uczciwie ponoszony przez wszystkich, a z drugiej strony był mało uciążliwy.

Obok Ministra Finansów – Mateusza Szczurka, w konferencji uczestniczył także Minister Pracy i Polityki Społecznej – Władysław Kosiniak-Kamysz oraz przedstawiciele administracji publicznej.

 

Źródło: Ministerstwo Finansów