To już pewne! Od 2018 roku zacznie się wycofywanie kas fiskalnych z papierowymi paragonami

Autor: Marta Sanocka
2017-07-30

To już pewne! Od 2018 roku zacznie się wycofywanie kas fiskalnych z papierowymi paragonami.

 

Ministerstwo Finansów chce, aby wszystkie kasy fiskalne sprzedawane w Polsce po 1 stycznia 2018 roku umożliwiały wysyłanie e-paragonów. Nie oznacza to jednak, że już na początku przyszłego roku e-paragony zaczną obowiązywać. Przedstawiciele rządu podkreślają, że zdają sobie sprawę z tego, że przygotowanie systemu umożliwiającego funkcjonowanie kas online, tak jak i sama wymiana urządzeń na nowe może potrwać kilka lat. Nowy system ma być wdrażany stopniowo. Na pierwszy ogień pójdą branże, w których zdaniem ministerstwa, jest największe ryzyko nadużyć.  

Obecnie w resorcie finansów trwają prace nad rozporządzeniem, w którym określone zostaną warunki techniczne oraz kryteria, jakie muszą spełnić nowe urządzenia fiskalne. Podstawowym założeniem rewolucji paragonowej, jaka nas czeka jest to, że nowe kasy będą wysyłać informacje o każdej zrealizowanej transakcji bezpośrednio do systemu informatycznego ministerstwa. Kasy online, które zamierza wprowadzić ministerstwo, mają być kolejnym sposobem na uszczelnienie systemu podatkowego. Będą one przekazywały dane dotyczące dobowych raportów fiskalnych, paragonów, paragonów anulowanych oraz faktur i faktur anulowanych, które zostały zarejestrowane. Transmisja danych odbywać się będzie według ustalanego harmonogramu.

Zmiany mają być korzystne także dla klientów, którzy będą mogli otrzymać paragon w postaci elektronicznej, w wiadomości SMS lub e-mailowej. Możliwe także, że będziemy mogli ściągać paragony po zalogowaniu do specjalnego serwisu. Wyeliminuje to liczne problemy przy reklamacji towaru, spowodowane zgubieniem paragonu. Po wprowadzeniu nowego systemu będziemy mogli oczywiście dostawać również paragony papierowe.

Przedsiębiorcy zwracają uwagę na to, że oprócz wymiany urządzeń na nowe, będą musieli również zadbać o dobre połączenie internetowe, co w niektórych miejscach może być trudne, a nawet niemożliwe.

Eksperci szacują, że wprowadzenie e-paragonów sprawi, że do budżetu państwa wpłynie dodatkowe 2,8 mld zł. Systemy kas fiskalnych działają już m.in. na Węgrzech i w Słowenii. W obu tych państwach zanotowano wzrost wpływów z tytułu podatku VAT. Na Węgrzech o 8%, a w Słowenii o 4,6%.