To był wyjątkowy rok dla podkarpackich winnic

2018-12-01

To był wyjątkowy rok dla podkarpackich winnic

Rok 2018 z pewnością przejdzie do historii podkarpackiego winiarstwa. Wyjątkowe warunki pogodowe, jakie panowały w tym roku, sprawiły że krzewy winogron wyjątkowo obrodziły. Właściciele winnic z Podkarpacia zebrali dzięki temu nawet po 15 ton winogron z ha, podczas gdy w zeszłym roku, po silnych wiosennych przymrozkach, było to tylko 2-3 ton.

Ze względu na to, iż wiosną sezon wegetacyjny rozpoczął się wyjątkowo wcześnie, o miesiąc przyspieszone były także zbiory. Rozpoczęły się  w połowie sierpnia. W większości winnic zostały zakończone we wrześniu. Owoce były nie tylko zdrowe, ale także  wyjątkowo słodkie. W winnicach trwają teraz prace przetwórcze. Ten proces, od którego zależy jakość wina, potrwa jeszcze kilka tygodni.  Wśród odmian uprawianych w południowo-wschodniej Polsce przeważają te bardziej odporne na niskie temperatury. W pierwszej kolejności zebrano odmiany Solaris, Aurora i Bianca przeznaczone na wina białe, a także Rondo na wino czerwone. Następnie w kolejności były Regent, Marechal Foch i Leon Millot, z których powstaną wina czerwone. Seyval Blanc, Johanniter, Hibernal, Sibera to najpóźniejsze odmiany, zebrane na już na zakończenie winobrania. Powstaną z nich wina białe.

Przypomnijmy, że tradycje uprawy winorośli na Podkarpaciu sięgają X i XI wieku. Niestety w XVI i XVII wieku winiarstwo zaczęło tu zanikać. Stało się tak za sprawą win węgierskich, które wówczas zaczęto w dużych ilościach sprowadzać do Polski. O dawnych tradycjach uprawy winorośli na tych terenach świadczą lokalne nazwy geograficzne, takie jak Winna Góra, Winnica itp. licznie tu występujące. Ponownie zaczęto uprawiać winorośl na Podkarpaciu w połowie lat 80. XX wieku. Obecnie najwięcej winnic w tym regionie zlokalizowanych jest w okolicach Krosna i Jasła. Łącznie w Polsce południowo-wschodniej działa już ok. 150 winnic, a uprawa winorośli zajmuje ok. 150 ha. Średnia wielkość winnicy to 2-3 ha. Najwięcej jednak jest takich o powierzchni uprawy 20-30 arów. Sprzedaż własnego wina prowadzi już 33 z nich. Wiele mniejszych gospodarstw winiarskich oferuje jednak degustacje swoich win podczas pobytu i zwiedzania.