Specjalizacja biur Krajowej Informacji Podatkowej

Autor: J.Krzysik
2015-07-03

Od 1 lipca 2015 r., o tym gdzie wysyłamy wniosek zadecyduje również rodzaj podatku, w zakresie którego składamy wniosek, a nie tylko i wyłącznie jak dotychczas, miejsce zamieszkania lub miejsce siedziby wnioskodawcy.

Ministerstwo Finansów zdecydowało się odejść od modelu właściwości miejscowej, na rzecz specjalizacji rzeczowej organów upoważnionych do wydawania interpretacji. Specjalizacja biur Krajowej Informacji Podatkowej będzie polegać na tym, że wyznaczone biura będą udzielać informacji telefonicznych i interpretacji podatkowych w wybranych podatkach.

W ramach przeprowadzonych analiz zaobserwowano, że dotychczasowe wydawanie interpretacji indywidualnych przez pięć niezależnych organów, upoważnionych w zakresie wszystkich podatków, pozbawia Krajową Informację Podatkową, możliwości budowania silnych ośrodków kompetencyjnych skupiających specjalistów w danym podatku.

Od 1 lipca 2015 r. biura w Toruniu i Piotrkowie Trybunalskim będą specjalizować się w PIT. VAT-em zajmować będą się głównie biura w Lesznie i Płocku. Natomiast Biuro w Bielsko-Białej ma być odpowiedzialne za akcyzę, PCC, spadki i darowizny, CIT oraz inne podatki.

Zgodnie z przyjętym planem wdrożenia specjalizacji (plik PDF, 700 KB), kolejna zmiana nastąpi 1 stycznia 2016 r.

Specjalizacja rzeczowa biur Krajowej Informacji Podatkowej poprawi jakość usług świadczonych przez Administrację Podatkową poprzez zwiększenie jednolitości stanowisk prezentowanych w wydawanych interpretacjach.

 

Źródło: ministerstwo Finansów