Spadki na Giełdzie Papierów Wartościowych

Autor: Bartosz Chowaniec
2015-11-06

- W bieżącym tygodniu nie wydarzyło się nic specjalnego, a mimo to nasza giełda traci na wartości. Indeks WIG20 systematycznie traci, pomimo iż inne rynki ciągle zyskują. Można z tego wywnioskować o braku kapitału nastawionego na wzrosty. Oczywiście w dłuższej perspektywie takie działanie nie jest korzystne - oceniają traderzy Robo4ex.

W tym tygodniu odczyt PMI dla chińskiego przemysłu za miesiąc październik, okazał się lepszy niż ostatnio. Wyniósł on już 48,3 pkt. To wciąż poniżej umownej granicy 50, która oddziela rozwój od cofania się gospodarki.

 

W strefie euro ten sam wskaźnik wyniósł 52,3 pkt. Rozwojowi pomaga słabnące euro. Prezes Fed stwierdziła, iż podniesienie stóp procentowych w USA jest możliwe w miesiącu grudniu. Naturalnym jest, iż wypowiedź ta wpłynęła na kurs dolara, wzmacniając amerykańską walutę, ale pozostała jak do tej pory bez wpływu na rynek akcji. W Polsce RPP nie zmieniła poziomu  stopy procentowej, pozostawiając ją  na tym samym poziomie tj. 1,5%. Odczyt PMI dla przemysłu za październik w naszym kraju był wyższy niż ostatnio i wyniósł 52,20 pkt.

 

Dla dalszej koniunktury na rodzimym rynku na pewno będą miały wpływ decyzje polityczne co do wprowadzenia nowych podatków, zwłaszcza od aktywów i/lub bankowego. Pewnikiem jest, iż wpływ będzie mieć również decyzja dotycząca  nowego rządu, a dokładnie osoby, jakie w nim zasiądą. Najbliższy opór dla indeksu WIG20 znajduje się na poziomie 2080 pkt, wsparcie natomiast na 2035. Wskaźnik RSI 1H znajduje się niewiele pod poziomem 30 pkt. Najbliższy opór dla głównego indeksu giełdowego WIG to poziom 50 762 pkt, a wsparcie 49 994. Wskaźnik RSI 1H znajduje się tuż nad linią 30 pkt.  W obu przypadkach obraz wskaźnika jest oczywiście neutralny, co może sugerować dalszy brak rozstrzygnięcia co do następnego kierunku zmian w krótkim okresie.

 

Źródło: biznes.pl