Sezon urlopowy - co warto wiedzieć przed wyjazdem za granicę

Autor: Edyta Jaźwiecka
2016-06-23

Rozpoczynają się wakacje a co za tym idzie sezon urlopowy rusza pełną parą. Często wybieramy się za granicę i biorąc pod uwagę występujące w różnych krajach niebezpieczne sytuacje warto dowiedzieć się, co zrobić przed i - w razie potrzeby - w trakcie urlopu. 

Podstawowa kwestia - ze względu na niestabilną sytuację bądź zagrożenie atakami terrorystycznymi Ministerstwo Spraw Zagranicznych odradza niektóre z bezpiecznych niegdyś kierunków zagranicznych wyjazdów. Te, przed którymi MSZ ostrzega, można sprawdzić w kilku miejscach, wystarczy smartfon, tablet albo laptop i dostęp do Internetu. 

W specjalnej zakładce Informacje Konsularne, poprzez wybór na mapie świata konkretnego państwa, można sprawdzić aktualne informacje oraz ostrzeżenia dla danego kraju. Ostrzeżenia dotyczą sytuacji wyjątkowych, wzrostu zagrożenia terrorystycznego, kataklizmów, klęsk żywiołowych i konfliktów zbrojnych. MSZ stara się, by zawarte dane były rzetelne, wyczerpujące i aktualne, zaś treść ostrzeżenia pozostaje aktualna do czasu publikacji nowego komunikatu. 

Ponadto, dzięki przygotowanemu przez MSZ serwisowi Odyseusz (www.odyseusz.msz.gov.pl), można - w razie niebezpiecznych sytuacji - w prosty sposób zlokalizować Polaków w każdym zakątku świata. Bezpłatna rejestracja w serwisie trwa tylko kilka minut. W sytuacjach kryzysowych konsul może skontaktować się z podróżnymi potrzebującymi pomocy. Informacja o osobach przebywających w zagrożonych regionach pozwala również na właściwe zaplanowanie ewakuacji lub okazanie innych form pomocy. Serwis dostępny jest na urządzeniach stacjonarnych i mobilnych. Można zarejestrować pojedynczą podróż, podając swoje dane osobowe i dane osób towarzyszących, a także czas i miejsce pobytu lub jego poszczególne etapy. Z kolei osoby, które wyjeżdżają często albo na długo, mogą założyć konto w serwisie i aktualizować swoje dane. Każdy zarejestrowany może otrzymywać darmowe powiadomienia SMS od konsula o sytuacji w danym miejscu. Pozostawione w Odyseuszu dane są bezpieczne, a po 14 dniach od zakończenia zgłoszonej podróży, są automatycznie kasowane.

Kolejną formą wsparcia jest aplikacja iPolak. Jeśli w podróż zabieramy smartfon lub tablet, możemy pobrać mobilną wersję poradnika Polak za granicą (www.msz.gov.pl/ipolak). Aplikacja dostępna dla urządzeń z systemami operacyjnymi iOS, Android oraz Windows Phone, to zdecydowanie niezbędnik w podróży. iPolak wskaże drogę do najbliższej polskiej placówki dyplomatycznej, dostarczy najnowsze ostrzeżenia dla podróżujących publikowane przez MSZ, czy też podpowie co zrobić w trudnej sytuacji oraz jak zadbać o własne bezpieczeństwo w różnych zakątkach świata. W aplikacji można także znaleźć aktualizowane przez MSZ opisy sytuacji w poszczególnych krajach. iPolak zwiększa nasze bezpieczeństwo dzięki takim funkcjom jak przycisk S.O.S. z telefonem alarmowym do najbliższej polskiej placówki. W razie zaistnienia niebezpiecznych sytuacji w kraju ich pobytu, użytkownicy aplikacji zostaną powiadomieni. Co ważne, iPolak działa również w wersji offline, ale do pobrania najnowszych aktualizacji i ostrzeżeń niezbędny jest dostęp do Internetu. 

Jeśli nie korzystamy z urządzeń mobilnych lub z jakiś przyczyn nie chcemy pobierać aplikacji, warto odwiedzić stronę www.polakzagranica.msz.gov.pl, gdzie dostępna jest internetowa wersja poradnika Polak za granicą. Przed wyprawą dobrze jest też sprawdzić, gdzie znajduje się najbliższa polska placówka dyplomatyczna lub konsularna oraz odwiedzić stronę www.msz.gov.pl/wakacje, na której znajdują się podstawowe informacje jak np. do których krajów potrzebny jest paszport, a do których wystarcza dowód osobisty i ubezpieczenie komunikacyjne. 

 

Reasumując, jeśli wybierasz się w miejsca nie będące typową i bezpieczną destynacją należy:

  • pobrać aplikację iPolak, gdzie znajdziemy informacje o wszystkich krajach świata
  • sprawdzić Ostrzeżenia dla podróżujących na stronie polakzagranica.msz.gov.pl, a przed podróżą koniecznie zarejestrować się na stronie www.odyseusz.msz.gov.pl
  • jeśli zaś jesteś użytkownikiem Twittera, obserwuj konto @PolakzaGranica dzięki czemu lepiej przygotujesz się do zagranicznego wyjazdu, a w razie niebezpiecznej sytuacji szybciej uzyskasz pomoc.

 

źródło: msz.gov.pl