Scale Up - pierwsza odsłona rządowego programu

Autor: Bartosz Chowaniec
2016-07-06

Program Start in Poland został opracowany przez Ministerstwo Rozwoju wspólnie z Radą ds. Innowacyjności. Firmy mają otrzymać pomoc w każdej fazie rozwoju, także w ekspansji międzynarodowej. Założenia są ambitne: dzięki pieniądzom z budżetu, w ciągu najbliższych 7 lat ma powstać 1,5 tys. firm, które – posługując się słowami wicepremiera Mateusza Morawieckiego - będą tworzyć „wysokiej jakości innowacyjne technologie, zdolne konkurować na rynkach zagranicznych".

Jesteśmy zdeterminowani, by największy w tej części Europy program wspierania startupów wypalił - deklarował w Krakowie podczas Kongresu Impact wicepremier i minister nauki Jarosław Gowin. Ogłaszał w ten sposób program Start in Poland, w ramach którego na wsparcie dla polskich startupów ma zostać przeznaczone blisko 3 mld zł.

Nie wszystkie części zostały pokazane, wiadomo jednak, że jedną z podstawowych odsłon rządowego projektu jest program Scale Up. To instrument, którym opiekuje się Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP). W zamyśle, ma łączyć potencjał początkujących przedsiębiorców z doświadczeniem dużych korporacji. Jak podkreślają przedstawiciele PARP, do programu włączą się m.in. duże spółki z udziałem Skarbu Państwa.

PARP rozpisuje konkurs na tzw. akceleratory, czyli firmy wspierające początkujących przedsiębiorców w wejściu na rynek. Konkurs, w którym PARP wybierze partnerów, potrwa od 15 lipca do 15 września 2016 r., jego całkowity budżet to 35 mln zł.

Jakie granty mogą otrzymać akceleratory? Maksymalnie 6 mln zł. Za taką kwotę akcelerator może opłacić:

  • organizację naboru i ocenę uczestników - także wynagrodzenia oraz podróże służbowe osób zaangażowanych bezpośrednio w realizację projektu;
  • pomoc w formie pieniężnej przyznawaną startupom;
  • usługi doradcze, zatrudnienie ekspertów i mentorów na rzecz startupów;
  • oraz działania stricte informacyjno-promocyjne.

W drugiej części programu Scale Up do gry mają dołączyć  duże spółki (premiowane będą spółki Skarbu Państwa) oraz inwestycyjne fundusze typu seed czy venture. Każdy program z ich udziałem ma objąć wsparciem minimum 20 startupów.

Konkurs jest prowadzony w ramach projektu Centrum analiz i pilotaży nowych instrumentów INNO_LAB. Projekt jest finansowany ze środków Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój na lata 2014-2020.

Gdzie można znaleźć dokumentację konkursu? Na stronie PARP-u (dodatkowe informacje można uzyskać bezpośrednio w instytucji).

Źródło: https://firmoweewolucje.money.pl