Rynek pracy w Wielkiej Brytanii wyraźnie się zmienia. Coraz mniej Polaków chce pracować na Wyspach

2018-08-16

Rynek pracy w Wielkiej Brytanii wyraźnie się zmienia. Coraz mniej Polaków chce pracować na Wyspach

Bezrobocie w Wielkiej Brytanii spadło do poziomu 4%, który jest najniższy od 43 lat. Wyraźnie widać także spadek liczby pracowników z ośmiu państw, które stały się członkami Unii Europejskiej w 2004 roku, w tym z Polski.

Brytyjski urząd statystyczny informuje, że ostatnio tak niskie bezrobocie na Wyspach odnotowano w okresie od grudnia 1974 r. do lutego 1975 r. Z zebranych danych wynika także, że w ciągu ostatniego roku aż o 86 tys. spadła liczba obywateli z Unii Europejskiej, którzy pracują w Wielkiej Brytanii. Jest to najwyższy spadek od 1997 r., w którym rozpoczęto pomiary w tym zakresie. Daje się przy tym zaobserwować wyraźny wzrost liczby pracowników pochodzących z Bułgarii i Rumunii.

Eksperci twierdzą, że jest to efektem Brexitu, z powodu którego Wielka Brytania stała się mniej atrakcyjna dla migrantów pochodzących z Unii Europejskiej. Świadczy o tym także rosnąca liczba osób opuszczających Wielką Brytanię. Zdaniem analityków nie można przy tym jednak mówić, o masowych wyjazdach spowodowanych przez Brexit. Specjaliści przypominają także o tym, że w Wielkiej Brytanii wciąż przebywa ponad 3 miliony obywateli z Unii Europejskiej, w tym według danych z maja 2017 roku około miliona Polaków. O tym ilu obecnie migrantów z Polski jest w Wielkiej Brytanii, dowiemy się w drugiej połowie listopada, kiedy zostaną zaprezentowane najnowsze dane na ten temat. Zdaniem ekspertów, spadek zainteresowania Polaków pracą na Wyspach spowodowany jest także poprawiającym się stanem Polskiej gospodarki, a dokładnie rosnącymi wynagrodzeniami i niskim bezrobociem.

Dodatkowo niższy kurs funta oraz niepewność spowodowana zbliżającym się Brexitem sprawiła, że Wielka Brytania w ostatnim raporcie agencji Work Service, która przeprowadza regularne badania preferencji wyjazdowych Polaków, znalazła się dopiero na trzecim miejscu pod względem najchętniej wybieranych celów migracji. Krajem, który stał się najczęściej wybieranym przez Polaków, są Niemcy, gdzie wynagrodzenia pracujących tam Polaków znacznie wzrosły, a ze znalezieniem zatrudnienia nie ma problemu.

 

źródło: PAP