RODO zacznie obowiązywać już w maju 2018 r. – co to oznacza dla przeciętnego Polaka?

Autor: Marta Sanocka
2018-02-19

RODO zacznie obowiązywać już w maju 2018 r. – co to oznacza dla przeciętnego Polaka?

Prace nad Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych, czyli w skrócie ROBO, trwały 4 lata. Ostateczny jego kształt przyjęto w kwietniu 2016 r. Jego celem jest zharmonizowanie przepisów dotyczących ochrony danych osobowych w Europie. Zacznie obowiązywać w 28 krajach członkowskich Unii Europejskiej od 25 maja 2018 r. Co to oznacza dla zwykłego obywatela?

Nowe przepisy dają zwykłemu obywatelowi aż 20 nowych uprawnień. Najważniejsze z nich to:

Możliwość żądania przekazania swoich danych osobowych wskazanemu podmiotowi

Z tej możliwości będziemy mogli skorzystać np. w sytuacji składania wniosku kredytowego do banku i jednoczesnej chęci wystąpienia z takim wnioskiem do innego banku lub innej instytucji pożyczkowej. Będziemy mogli wówczas zażądać przekazania naszego wniosku danemu podmiotowi.

 

Możliwość żądania udostępnienia przekazanych danych osobowych

Zgodnie z nowymi przepisami, każda osoba będzie miała prawo wystąpić do firmy, administrującej wcześniej przekazanymi jej danymi osobowymi, o przekazanie ich kopii w formie pliku pdf. Oznacza to, że będziemy mogli sprawdzić, które nasze dane przedsiębiorstwo wykorzystuje.

Obowiązek informowania o każdym wycieku właścicieli danych osobowych

RODO wprowadza obowiązek informowania właścicieli danych osobowych o każdym ich wycieku, czy naruszeniu ich prywatności. W takiej sytuacji firma będzie miała także obowiązek poinformowania o zaistniałym zdarzeniu odpowiedniego organu nadzorczego.

Prawo do bycia zapomnianym

Jeśli z jakichś względów uznamy, że chcemy, aby firma, której kiedyś przekazaliśmy swoje dane osobowe, zaprzestała ich wykorzystywania, od 25 maja br. będziemy mieć do tego prawo. Na nasze życzenie przedsiębiorca będzie zobowiązany usunąć informacje dotyczące naszej osoby ze swojej bazy danych. Pozwoli nam to np. uniknąć uporczywych telefonów z reklamami, podczas których osoby dzwoniące na pytanie o to, skąd mają nasz numer odpowiadają, że komputer go wylosował.

Usunięcie swoich danych osobowych z danej bazy nie zawsze jednak będzie możliwe. Nie może go żądać np. klient, podczas gdy trwa umowa między nim a firmą. Podobnie jest np. z bilingami, które zgodnie z innymi przepisami muszą być przechowywane przez określony czas.

O tym, jakie zmiany czekają przedsiębiorców po wejściu w życie RODO już niebawem.