Rajd narciarski „ŚLADAMI KURIERÓW BESKIDU NISKIEGO”

Autor: Adam Uliasz
2015-01-14

W dniach 16-18 stycznia 2015 roku, na Beskidzkiej Trasie Kurierskiej „JAGA-KORA", odbędzie się IV Akademicki Rajd Narciarski „Śladami Kurierów Beskidu Niskiego".

Na rajd zaprasza Centrum Sportu i Rekreacji Uniwersytetu Rzeszowskiego, Nadleśnictwo Rymanów, Akademicki Klub Turystyczny „WATRA” UR i Towarzystwo Akademickie „CREATOR”.

Trochę historii…

Beskidzka Trasa Kurierska "JAGA-KORA", to zrekonstruowany szlak kurierski Komendy Głównej ZWZ AK, prowadzący przez teren Beskidu Niskiego. Jest to jedna z kilku tras kurierskich na terenie Podkarpacia, gdzie istniały takie trasy jak „Las”, „Korytarz” czy „Kamień”.

Trasa "JAGA" działała od wiosny 1940 r. do połowy 1942 r., kiedy to nastąpiła jej reorganizacja. Zamieniono ją wówczas na trasę sztafetową o kryptonimie "Kora" i pod taką nazwą funkcjonowała do końca II wojny światowej, czyli do roku 1945.

Podczas II wojny światowej, szlakiem przez „zieloną granicę” przeprawiali się zarówno uciekinierzy z kraju zagrożeni hitlerowskimi prześladowaniami, jak też ochotnicy polskich oddziałów zbrojnych na obczyźnie. W akcjach prowadzonych na szlaku, uczestniczyło bardzo wiele różnych osób (kurierów, emisariuszy, przewodników oraz mieszkańców terenów pogranicza). Miejscowa ludność współpracowała podczas prowadzonych akcji, a ich domy i przygotowywane kryjówki, służyły jako punkty etapowe dla kurierów czy emisariuszy.

Znani kurierzy, którzy przemierzali ta trasę to: Jan Łożański, działający pod pseudonimami "Orzeł" i "Jan Madejski", Bronisław Przybylski, noszący pseudonimy "Młot" i "Bronek" oraz Franciszka Różowicz, pseudonim "Babcia".

Jak przebiegała trasa JAGA-KORA?

Przebieg trasy "JAGA" wyglądał następująco: z Budapesztu przejazd pociągiem do Satoraliaulhey, stąd autobusem do Garony. Po przekroczeniu granicy węgiersko-słowackiej, szlak wiódł do Trebiszowa, względnie Malczyc lub Banowiec nad Ondawą. Następnie, przez Michalovce, Humenne, Miedzialaborce, Borov, Haburę, przez Czertyżne do Polski. Po stronie polskiej, przechodziło się pomiędzy wsiami Wola Wyżna i Rudawka Jaśliska. Dalej, lasem znanym na tym terenie jako "Szachty", obchodziło się do Polan Surowicznych. Następnie, mijając wioskę Wołtuszowa, a po lewej stronie zostawiając Królik Polski i Deszno, dochodzono do Posady Górnej przed Rymanowem. Tutaj, na kurierów czekał dom Różowiczów (Franciszka Różowicz, jej dzieci oraz mieszkańcy Posady Górnej, których po zaprzysiężeniu włączono do konspiracji). Z Posady Górnej, bezpiecznymi ścieżkami przez Rymanów, kurierzy wędrowali do stacji kolejowej we Wróbliku Szlacheckim, bądź w Zarszynie, by dalej, koleją bezpiecznie dotrzeć do Warszawy.

Rajd „Śladami Kurierów Beskidu Niskiego" ma charakter otwarty. Istnieje również możliwość dołączenia do grupy rajdowej w Wisłoczku (sobota), i w Woli Wyżnej (niedziela).

Koszt uczestnictwa wynosi 100 zł i obejmuje: przejazd autokarem, 2 noclegi, wyżywienie, ubezpieczenie NNW, opiekę na trasie. Zapisy z wpłatą całej kwoty (100 zł), przyjmowane będą do dnia 15.01.2014r. Każda osoba, która dołączy do Rajdu powinna posiadać narty lub rakiety śnieżne. Istnieje możliwość wypożyczenia rakiet śnieżnych. Koszt 25 zł/doba. Wpłaty należy kierować do:

Centrum Sportu i Rekreacji Uniwersytetu Rzeszowskiego

Rzeszów, ul. Ćwiklińskiej 2, bud. D1, pok. 119a

PN – PT: 7:30 – 15:30

Komandor Rajdu – Bogusław Berdel

Kierownik tras – Jacek Smulski

Szczegółowe informacje o rajdzie można uzyskać pod numerem telefonu: 603 430 157

Dopasowanie i odbiór nart w dniach 14-15.01.2015 (środa, czwartek), przy
ul. Ćwiklińskiej 2 w Rzeszowie – po wcześniejszym umówieniu godziny.

Organizatorzy zastrzegają sobie prawo zmiany terminu rajdu oraz przebiegu tras z powodu złych warunków atmosferycznych.

Program rajdu:

16.01.2015 (piątek)

15.45 – zbiórka uczestników przy ul. Kasprowicza 1 (hala sportowa)

16.00 – wyjazd do Iwonicza 

17.30 – zakwaterowanie w Międzynarodowe Centrum Edukacji Ekologicznej UR
w Iwoniczu

18.00 – spotkanie panelowe poprowadzi Jerzy Ferdynand Adamski

19.30 – kolacja

17.01.2015 (sobota)

8.00 – śniadanie

8.30 – przygotowanie sprzętu narciarskiego

9.30 – wyjazd na trasy:

Trasa narciarska: Wisłoczek – Dział – Wołtuszowa – Rymanów Zdrój

Trasa na rakietach śnieżnych: Wisłoczek – Wilcza Polana – Rymanów Zdrój

14.00 – Dasz Bór z Nadleśnictwem Rymanów (posiłek)

15.30 – powrót do Iwonicza

18.00 – Baju-baju - spotkanie integracyjne

18.01.2015 (niedziela)

8.00 – pobudka

8.30 – śniadanie

9.00 – przygotowanie sprzętu narciarskiego 

9.30 – wyjazd na Beskidzką trasę kurierską „Jaga-Kora": Wola Wyżna – Jasiel - Moszczaniec

12.00 – ognisko w Jasielu (posiłek)

15.00 – wyjazd z Moszczańca do Rzeszowa

 

Źródło:

ur.edu.pl

beskidniski.org.pl