Przedsiębiorcza Polska Wschodnia – Turystyka. Nowy instrument finansowy dla branży turystycznej

Autor: Marta Sanocka
2018-03-02

Przedsiębiorcza Polska Wschodnia – Turystyka. Nowy instrument finansowy dla branży turystycznej

Podczas spotkania z przedsiębiorcami branży turystycznej, które odbyło się 27 lutego br. w Arłamowie, wiceminister inwestycji i rozwoju Adam Hamryszczak zaprezentował ofertę preferencyjnych pożyczek dla małych i średnich firm. Do wzięcia jest aż 200 milionów złotych!

Ten nowy instrument wsparcia przedsiębiorców branży turystycznej uruchomiony został przez Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju. Jego celem jest podniesienie atrakcyjności turystycznej Polski Wschodniej, wydłużenie sezonu turystycznego oraz stworzenie nowych miejsc pracy. Wartość całego programu to 200 milionów złotych. Instytucją finansującą na Podkarpaciu jest Agencja Rozwoju Regionalnego MARR w Mielcu.

W swoim wystąpieniu wiceminister podkreślił, że Polska Wschodnia to makroregion o doskonałych walorach turystycznych i ogromnym potencjale, który nie jest w pełni wykorzystany. Zauważył, że ograniczenia jakie napotykają firmy działające w tym regionie, to przede wszystkim brak kapitału. Z tego powodu Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju postanowiło przeznaczyć własny kapitał na wsparcie tego sektora biznesu w Polsce Wschodniej. Korzyści jakie przyniesie realizacja programu będą jednak widoczne nie tylko w Polsce Wschodniej. Nowe miejsca pracy oraz wzrost poziomu dochodów ludności regionów turystycznych, to pozytywny efekt dla całej gospodarki. Warto podkreślić także, że wzrost ruchu turystycznego spowoduje także zwiększenie dochodów budżetowych samorządów lokalnych.

W ramach instrumentu „Przedsiębiorcza Polska Wschodnia – Turystyka” przedsiębiorcy działający na obszarze objętym projektem mogą liczyć na preferencyjną pożyczkę w wysokości do 500 tys. zł. O uzyskanie pożyczki mogą starać się także osoby wykonujące tradycyjne zawody, trudniące się rękodziełem i rzemiosłem, a także firmy zajmujące się produkcją i sprzedażą żywności ekologicznej oraz produktów tradycyjnych i regionalnych.

Pożyczka, którą można pozyskać w ramach programu, ma preferencyjne oprocentowanie stanowiące pomoc de minimis. Poza tym „Miejsca przyjazne Rowerzystom” działające w ramach Wschodniego Szlaku Rowerowego Green Velo oraz firmy, które istnieją na rynku krócej niż dwa lata, mogą liczyć na niższe oprocentowanie i nie muszą posiadać, wymaganego w pozostałych przypadkach, wkładu własnego.