Premier zapowiada niższy ZUS dla małych firm oraz obniżkę podatku CIT

2018-04-16

Premier zapowiada niższy ZUS dla małych firm oraz obniżkę podatku CIT

Podczas konwencji PiS i Zjednoczonej Prawicy pod hasłem „Polska jest jedna”, która odbyła się w minioną sobotę, premier Morawiecki zapowiedział wprowadzenie preferencyjnych warunków dla małych firm, które mają zwiększyć ich szanse na rynku.

Od lat statystyki jednoznacznie wskazują na to, iż tzw. duży ZUS jest zabójczy dla wielu mikro przedsiębiorstw w Polsce. Wyraźnie widać to po ilości firm zamykanych w trzecim roku działalności. Wiele osób prowadzących własną działalność osiąga niewielkie przychody i z racji jej specyfiki nigdy nie będzie w stanie ich podwyższyć. W wyniki tego, po zakończeniu 24-miesięcznego okresu preferencyjnego dla nowych firm, często okazuje się, że płacenie pełnych składek ZUS sprawia, iż działalność przestaje być opłacalna. Propozycje premiera Morawieckiego mają na celu, podnieść szanse rynkowe małych i średnich firm właśnie.

Prawo do opłacania obniżonych składek ZUS ma przysługiwać małym firmom. Składka będzie proporcjonalna do zarobków w wysokości 2,5-krotności wynagrodzenia minimalnego, czyli 5300 zł. Będzie się to zmieniało w kolejnych latach. Koncepcja zakłada niższe składki dla tych, którzy mają niższe przychody i nieco wyższe dla przedsiębiorców zarabiających więcej. Dzięki temu będą one bardziej sprawiedliwe i akceptowalne. Poza tym premier przewiduje, że nowe rozwiązanie pozwoli dużej część firm wyjść z szarej strefy.

Jak dokładnie ustalane będzie prawo do korzystania z możliwości opłacania niższego ZUS-u na razie nie wiadomo. Jeśli jednak będzie to rzeczywiste obniżenie składek dla mikro przedsiębiorców, którzy chyba najbardziej potrzebują tego typu ułatwienia, aby móc funkcjonować na rynku, z pewnością będzie to korzystna zmiana nie tylko dla nich, ale także dla gospodarki.

To jednak nie koniec ułatwień dla przedsiębiorców, jakie zapowiada premier Morawiecki. Planuje on także obniżenie podatku CIT dla małych i średnich przedsiębiorstw z 15% do 9%. Podczas swojego wystąpienia zaznaczył również fakt, że rozważanie to przyniesie korzyści nie tylko dla przedsiębiorców, ale także dla budżetu państwa. Kiedy bowiem w 2017 roku podatek CIT obniżono z 19 na 15%, wpływy do budżetu z tytułu tego podatku wzrosły o 13%.

 

Źródło: PAP