Pracujemy coraz dłużej i coraz mniej efektywnie

Autor: Marta Sanocka
2017-09-22

Pracujemy coraz dłużej i coraz mniej efektywnie

Z badania Kantar Millward Brown przeprowadzonego na zlecenie Work Service wynika, że Polacy pracują średnio 45 godzin w tygodniu. Analiza wykazała także, że długość czasu pracy jest ściśle powiązana z zarobkami. Osoby zarabiające powyżej 4000 zł spędzają w pracy średnio 50 godzin w tygodniu. Największą część doby na wykonywanie obowiązków zawodowych poświęcają jednak osoby, prowadzące własną działalność gospodarzą – średnio 55 godzin w tygodniu.

Polacy wyprzedzają wiele innych narodów pod względem czasu spędzanego w pracy. Eksperci wskazują jako powód takiego stanu rzeczy ścisłe powiązanie pomiędzy ilością godzin poświęconych obowiązkom zawodowym a pensją. Dla wielu osób nadgodziny są sposobem na zwiększenie zarobków. Firmy także chętnie korzystają z nadgodzin ze względu na deficyt pracowników. Aby się rozwijać albo móc zrealizować większe zamówienie, często wydłużają czas pracy pracownikom, których już posiadają w swoich zasobach. Takie rozwiązania nie przynoszą jednak dobrych skutków przy dłuższym stosowaniu, ponieważ przemęczony pracownik pracuje mniej efektywnie. W efekcie koszty pracy wzrastają szybciej niż jej rezultaty.

Z innego raportu „Praca, moc, energia w polskich firmach” przygotowany przez Human Power, kilka miesięcy temu wynika, że już teraz tylko połowa pracowników dużych firm zaczyna dzień z zapałem i optymizmem. 1/3 osób objętych badaniem przyznaje, że uczucia,  jakie towarzyszą ich codziennej pracy to zniecierpliwienie, irytacja i niepokój. Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że efektywna praca na najwyższym poziomie swoich możliwości wymaga odczuwania pozytywnych emocji takich jak: radość, zapał do pracy i optymizm. Powszechnie ignorowany jest także fakt, że nasz stan emocjonalny zależy m.in. od tego, ile godzin śpimy, jak wypoczywamy i się odżywiamy. Wydłużamy swój czas pracy, zapominając, że mamy także inne obowiązki poza zawodowymi. Sprawia to, że brakuje nam czasu i ochoty na zdrowy i aktywny wypoczynek, odpowiednie odżywianie i odpowiednią ilość snu. Taki styl życia szybko skutkuje długotrwałym, niebezpiecznym dla zdrowia przemęczeniem i znacznym spadkiem efektywności.

Przeprowadzone badanie jest tego doskonałym potwierdzeniem.  60 proc. pracowników dużych firm czuje zmęczenie już chwilę po przebudzeniu, a 1/3 zdaje sobie sprawę z tego, że nie pracuje w pełni efektywnie.  Znaczna część pracowników przyznaje także, że nie uprawia żadnego sportu, a co trzecia osoba śpi mniej niż 6 godzin na dobę i kiepsko się odżywia, sięgając po fast foody.

 

źródło: money.pl, PAP