Praca zdalna – nie tylko zalety…

Autor: Marta Sanocka
2016-04-14

 

Praca zdalna – nie tylko zalety…

W ostatnich latach możemy zaobserwować coraz większy wzrost zainteresowania pracą zdalną, zarówno wśród firm, jak i pracowników. Jest grom zawodów, których przedstawiciele chętnie wybierają pracę w domu zamiast codziennego biegania do biura. Taka forma aktywności zawodowej ma z pewnością wiele zalet. Przede wszystkim daje ogromną swobodę wyboru miejsca i tak naprawdę czasu pracy, ponieważ najczęściej rozliczani jesteśmy za wykonanie konkretnego zadania. Wiele osób wybiera ten rodzaj zatrudnienia właśnie z powodu dużej elastyczności. Praca zdalna jest popularna szczególnie wśród młodych mam, ponieważ ten rodzaj aktywności zawodowej pozwala im na dłuższe, pozostanie w domu z dzieckiem. Zanim jednak podejmiemy decyzję o tym, że wolimy pracować w domu, rozważmy wszystkie za i przeciw, ponieważ takie rozwiązanie ma również swoje wady… Jakie?


Cisza i spokój
Wymarzone warunki do pracy. Przez dzień, tydzień, ale czy przez miesiące? Decydując się na pracę w domu, musimy uświadomić sobie, że przez cały czas jej wykonywania będziemy sami no, chyba że równolegle wychowujemy gromadkę dzieci, wówczas nie mamy szans na samotność, ale i na towarzystwo dorosłych... Po jakimś czasie może więc zacząć nam doskwierać brak choćby krótkiej rozmowy ze współpracownikami. Będziemy sami ze wszystkimi problemami, a kontakt telefoniczny to nie to samo. Po jakimś czasie możemy zacząć czuć się wyizolowani ze społeczności firmy, co z pewnością negatywnie wpłynie na nasze samopoczucie. Wówczas szybko, z ogolonego, uśmiechniętego mężczyzny w garniturze z zapałem pracującego przy komputerze, albo zadbanej, towarzyskiej, codziennie umalowanej i eleganckiej kobiety, staniemy się przygnębionymi marudami do 14.00 w szlafroku…

A może by tak obejrzeć serial?
Są osoby dobrze zorganizowane i zdyscyplinowane, które wykonują zadanie jedno po drugim i odhaczają kolejne punkty przyjętego wcześniej harmonogramu. Są jednak i takie, które łatwo się rozpraszają i zniechęcają, jeśli coś im nie idzie. W przypadku pracy w biurze świadomość ciągłej kontroli przez przełożonych sprawia, że pracują one efektywnie. Jeśli jednak samodyscyplina nie jest naszą silną stroną, to praca zdalna nie jest najlepszym pomysłem, znajdzie się bowiem mnóstwo rzeczy, które nas rozproszą. Wydaje nam się, że odrywamy się tylko na chwile, żeby wyjść na spacer z psem, pomalować paznokcie, czy obejrzeć wiadomości w telewizji, a nie wiedzieć kiedy uciekają nam długie godziny, i albo zawalamy terminy, albo kończy się tym, że zarywamy noc.

Etat całodobowy
Pracując w biurze mamy wyznaczone godziny pracy, których musimy przestrzegać. Rano wyszykowani wychodzimy do pracy, a po południu wracamy do mieszkania, gdzie wykonujemy obowiązki domowe. W przypadku pracy w domu ta granica szybko się zaciera i albo pracujemy za dużo, zaniedbując dom albo ma mało, zaniedbując obowiązki zawodowe… A jeśli próbujemy do tego połączyć pracę zdalną z wychowywaniem dzieci, to tak naprawdę bjesteśmy 24 godziny w pracy. Szybko się wówczas okaże, że bez żelaznej organizacji i nieugiętej samodyscypliny trudno jest funkcjonować bez wyraźnego oddzielenia sfery prywatnej i zawodowej.

Wiele osób wybiera pracę zdalną poniekąd z konieczności, są jednak i tacy, którzy są w stanie ogarnąć wszystko bez większego wysiłku i doskonale funkcjonują w ten sposób. Przed dokonaniem wyboru warto wziąć jednak pod uwagę także niekorzystne skutki takiego rozwiązania.