Powstająca fabryka Kronospanu w Jaśle budzi wiele kontrowersji wśród mieszkańców, czy słusznie?

Autor: Marta Sanocka
2018-05-09

Powstająca fabryka Kronospanu w Jaśle budzi wiele kontrowersji wśród mieszkańców, czy słusznie?

Grupa Kronospan jakiś czas temu kupiła w Jaśle 24 ha gruntu i halę produkcyjną, w której produkowano kiedyś płyty wiórowe.  Dziś, prace związane z jej modernizacją i przystosowaniem do nowych potrzeb są już na ukończeniu. Zakład ma zostać uruchomiony jeszcze w tym roku, a pełną moc produkcyjną zgodnie z planem osiągnie już na początku 2019 r. Inwestycja ta budzi jednak wiele obaw mieszkańców.

Grupa Kronospan, która działa już w 42 miejscach na świecie, w tym w 8 w Polsce, planuje start  jasielskiego zakładu już końcem czerwca. Na początek uruchomione zostaną dwie linie produkcyjne, za pomocą których wytwarzane będą panele podłogowe. Surowce wykorzystywane w nowym procesie  technologicznym SPC, to kreda i PVC, które w większości pochodzić mają od rodzimych producentów. Panele z Jasła mają trafiać nie tylko na rynek polski, ale także europejski, a nawet amerykański.

Fakt, że w nowej fabryce Kronospanu w Jaśle znajdzie pracę docelowo 250 pracowników jest niewątpliwie korzystny dla regionu. Już teraz 60 pracowników jest w trakcie szkoleń w zakładach w Strzelcach Opolskich oraz Mielcu, należących do Grupy Kronospan. Większość zatrudnionego personelu stanowić będą pracownicy produkcyjni, który będą obsługiwać Inie produkcyjne w systemie czterobrygadowym. Mimo wielu miejsc pracy, które powstaną w nowej fabryce, mieszkańcy mają wiele obaw związanych z jej uruchomieniem. Szczególnie w obliczu ostatnich protestów mieszkańców Mielca spowodowanych złą jakością powietrza i uciążliwym zapachem, który ich zdaniem jest wynikiem działalności tamtejszej fabryki Kronospanu.

Władze Spółki zapewniają jednak, że produkcja w Jaśle odbywać się będzie w systemie zamkniętym, który nie wymaga odprowadzania do atmosfery żadnych dymów ani pyłów, nie będzie zatem żadnych kominów. Poza tym wszelkie odpady będą ponownie wykorzystywane jako surowiec. Produkcja ma być także całkowicie bezzapachowa i nieuciążliwa dla mieszkańców. Na początek uruchomione zostaną dwie linie przeznaczone do wytwarzania paneli podłogowych, w przyszłości planowane jest jednak rozszerzenie produkcji o koleje linie.

Źródło: www.radio.rzeszow.pl