Powrót do pracy po urlopie bez stresu, czy to możliwe?

Autor: Marta Sanocka
2018-07-24

Powrót do pracy po urlopie bez stresu, czy to możliwe?

Nie ulega wątpliwości, że każdy z nas potrzebuje odpoczynku od pracy. Nie wszyscy mogą sobie jednak pozwolić na długi i beztroski urlop. Pracownicy etatowi, są w najlepszej sytuacji, ponieważ bez większych problemów mogą wziąć wolne w pracy. Znacznie gorzej mają przedsiębiorcy, którzy nie mają komu powierzyć sterów swojej firmy na czas nieobecności. Zupełne odcięcie się od obowiązków zawodowych podczas urlopu jest jednak trudne w obu przypadkach. Jak zatem zaplanować wolne od pracy, aby naprawdę odpocząć?

 

Pozamykaj wszystkie sprawy

Pełny relaks utrudni nam z pewnością świadomość pozostawienia niepozałatwianych spraw, dlatego najlepiej już kilka tygodni wcześniej zaplanować wolne i doprowadzić do końca wszystkie ważne sprawy przed pójściem na urlop. Dzięki temu będziemy mogli się w pełni zrelaksować i poświęcić odpoczynkowi. W przeciwnym razie niezałatwione sprawy i nierozwiązane problemy będą nas prześladować podczas urlopu, uniemożliwiając nam zupełne odcięcie się od pracy. Poza tym myśl o konieczności uporania się z nimi zaraz po powrocie także nie wpłynie korzystnie na nasz nastrój.

Zanim zrobisz sobie wolne, zaplanuj powrót do pracy

Planując urlop, warto wziąć od uwagę także moment powrotu do pracy. Jeśli przed wyjazdem zaplanujemy wszystkie sprawy tak, aby po powrocie do pracy nie zmierzyć się z zapchaną skrzynką e-mailową i ogromną listą spraw do załatwienia już pierwszego dnia, postarajmy się rozplanować prace tak, aby sprawy rozłożyły się równomiernie w ciągu kilku dni i nie przytłoczyły nas od samego początku. Wszystko, co jest możliwe, załatwmy natomiast od razu lub przekażmy komuś innemu.

Nie zabieraj pracy na wakacje

Niestety wielu osobom trudno odciąć się zupełnie od firmy, na kilka, czy kilkanaście dni, warto jednak zrobić wszystko, aby uniknąć załatwiania spraw służbowych podczas urlopu albo przynajmniej ograniczyć je do absolutnego minimum. Pozwólmy sobie odpocząć od odpisywania na e-maile i odbierania telefonów od klientów. Jeśli to możliwe, powierz komuś odpowiadanie na wiadomości, które przyjadą podczas naszej nieobecności, jeśli nie to chociaż ustaw autoresponder, który będzie informował klientów o Twoim urlopie i terminie jego zakończenia. Jeśli nie musisz, nie sprawdzaj skrzynki e-mailowej i nie odsłuchuj wiadomości. Jesteś na wakacjach, będzie na to czas po powrocie.

Wielu osób, szczególnie przedsiębiorców, nie korzysta w ogóle z urlopu, a jeśli już udaje im się gdzieś wyjechać z rodziną, to zazwyczaj zabierają ze sobą prace i jedynie nieco zwalniają tempo pracy. Lepsze to niż nic, ale nie można zapominać o tym, że pozbawiając się odpoczynki i relaksu sprawiamy, że nasza raca staje się mniej efektywna, stan zdrowia się pogarsza, a wypalenie zawodowe może nas dopaść znacznie szybciej.