Polska bankowość mobilna – fakty i ciekawostki

Autor: Konsultant PIG
2014-08-29

Wraz z dynamicznym rozwojem rynku urządzeń mobilnych telefony komórkowe i tablety stały się nie tylko narzędziem służącym do komunikacji i rozrywki, lecz także zarządzania finansami. 

 

Jeszcze kilka lat temu dostęp do konta bankowego za pośrednictwem telefonu nie przyszedłby zwykłemu użytkownikowi do głowy. Dziś papierowe wyciągi i kolejki w oddziale banku odchodzą w zapomnienie, a ich miejsce przejmują usługi internetowe. Serca „mobilnych” Polaków podbijają natomiast aplikacje pozwalające na kontrolę stanu konta o każdej porze.

 

Smartfony stanowią już 47 proc. rynku telefonów komórkowych w Polsce (według raportu „Mobile Tracker”), a pakiety transmisji danych oferowane przez wszystkich operatorów czynią korzystanie z usług m-bankowości jeszcze łatwiejszym. Poza dostępem do stanu konta, przez telefon chcemy też dokonywać przelewów elektronicznych lub płatności opartych o technologię near field communication oraz wypłat z bankomatu bez karty.

 

Banki na potęgę inwestują w nowe technologie – która aplikacja ma najwięcej zwolenników? Według danych Google Play, wśród aplikacji na Androida pierwsze trzy miejsca zajmują odpowiednio: mBank, INGMobile oraz BZWBK24 mobile.