Polacy pokochali skandynawski styl

Autor: Anna Brzezińska
2015-02-27

Styl skandynawski to wnętrza pełne światła i udekorowane z prostotą. To przede wszystkim funkcjonalność i wyczucie smaku. Styl ten oddaje hołd naturze i ekologicznym materiałom.

Skandynawski design wyłonił się ze Szwecji, Norwegii, Finlandii, Danii i Irlandii. Mimo wielu cech wspólnych, każdy z tych krajów wniósł swój wkład w jego rozwój. Prekursorem stylu był szwedzki artysta Carl Larsson (1853-1919), który próbował odnaleźć coś, co mogłoby rozjaśnić długie zimowe poranki, wieczory oraz przygnębiające dni spowodowane brakiem naturalnego światła. Zaczął malować jasne i kolorowe akwarele, które przedstawiały codzienne życie Szwedów. Na tych obrazach widać, że jego żona Karen Larsson urządziła ich dom nieco inaczej, niż nakazywał obowiązujący w tym czasie ciemny, przytłaczający mieszczański kanon.

Jakie są zatem zasady urządzania wnętrz według skandynawskiego klucza?

Skandynawscy projektanci wychodzą z założenia, że to, co nas otacza ma być nie tylko proste i funkcjonalne, ale również piękne.

 

1. Obowiązująca biel.

Wszechobowiązująca biel to cecha charakterystyczna tego stylu. Białe ściany, meble i podłogi to częsty wyznacznik skandynawskich wnętrz. Oczywiście kolor może się pojawić, ale raczej jako dodatek, element, który ociepla pomieszczenia.

Biel odgrywa zatem główną rolę, dzięki czemu wnętrza wydają się jasne, czyste oraz większe.

 

2.  Drewniana podłoga i meble.

Mieszkańcy Północy preferują materiały naturalne – drewno, wiklinę, len, wełnę, kamień. Dzięki ich zastosowaniu, we wnętrzach czuć można bliskość natury. Podłoga w mieszkaniach urządzonych w stylu skandynawskim najczęściej wykonana jest z drewna. Deski mogą pozostać w swoim naturalnym odcieniu, często stosuje się także ich bielenie lub po prostu maluje farbą kryjącą na biało. Sposobem jest także pokrycie drewnianej podłogi matowym lakierem bądź olejem.

Podobnie meble, są najczęściej wykonane z jasnego drewna. Często maluje się je na kolor biały bądź szary.

 

3. Proste oświetlenie.

Szczególną rolę odgrywa oświetlenie pomieszczeń urządzonych w tym stylu. Oczywiście preferowane są proste, minimalistyczne, często metalowe lub szklane lampy, rozmieszczone w wielu miejscach – lampy sufitowe, podłogowe, biurkowe, stołowe itp.

 

4. Charakterystyczne dodatki.

Cechą charakterystyczną skandynawskich wnętrz są liczne dodatki, wykonane z naturalnych materiałów. Można do nich zaliczyć pledy, koce, poduszki, narzuty, obrazki, świece, doniczki itp. Wyposażenie to sprawia, że surowe, proste, minimalistyczne wnętrza nabierają ciepła i są bardzo przytulne.

 

W ostatnim czasie, można w Polsce spotkać wiele wnętrz inspirowanych stylem skandynawskim. W dużej mierze, zawdzięcza on swoją popularność sieci sklepów IKEA, ale można spotkać również wiele alternatywnych źródeł inspiracji (blogi wnętrzarskie, sklepy internetowe oferujące meble i dodatki zaprojektowane w tym stylu itp.).

Ten wyjątkowy design sprawdza się zarówno w mieszkaniach w centrum miasta, jak i w domach położonych na peryferiach. Nie ma tutaj narzuconych ograniczających standardów. Grunt, to minimalizm i harmonia, które powinny zapewnić zarówno funkcjonalność jak i wygodę.

Jak tu nie pokochać tego stylu?

 

Źródło zdjęć: http://scandiconcept.blogspot.com/; http://scandiconcept.blogspot.com/; http://norddeco.blogspot.com/; http://www.madaboutthehouse.com/