Podkarpacie w kulturze

Autor: informacja prasowa
2016-01-28

Kulturze i polityce kulturalnej przypada szczególna rola w procesie jednoczenia Europy. Jak jednak się ją wykorzystuje? Jak wyglądają stosunki kulturalne wewnątrz Europy oraz jak ten obszar wpływa na pozycję UE jako gracza na arenie międzynarodowej? Jak polityka kulturalna i jej środki mogą przyczynić się do wytworzenia europejskiej tożsamości? Jaki jest regionalny aspekt powyższych zagadnień?

Po raz kolejny rzeszowski zespół Punktu Informacji Europejskiej Europe Direct – Rzeszów zaprasza do przywołania tych pytań prezentując drugi tom publikacji "Kultura w Europie – Podkarpacie w kulturze".

Inicjatywa, której celem jest ożywienie dyskursu nt. znaczenia kultury (zwłaszcza w kontekście regionalnym) odwołuje się serii Raportów o kulturze „Postęp Europa”, Fundacji Roberta Boscha, wydawanych w latach 2007-2009.

W ramach II tomu, pod redakcją Ewy Nowak-Koprowicz, w pięciu raportach zaprezentowano:

(1) trendy w polityce kulturalnej na szczeblu instytucji europejskich na przykładzie inicjatywy Europejskiej Stolicy Kultury autorstwa redaktorki publikacji;

(2) działalność unikalnych, w skali regionalnej a nawet międzynarodowej, instytucji kultury na przykładzie Podziemnej Trasy Turystycznej w Rzeszowie, autorstwa Janusza Dźwierzyńskiego; działalność lokalnego centrum kultury na przykładzie:

(3) biblioteki szkolnej przy Szkole Podstawowej nr 10 w Rzeszowie, autorstwa Agnieszki Drewniak oraz

(4) Domu Fotografii w Krośnie, autorstwa Łukasza Grudysza;

(5) kulturotwórczą rolę organizacji pozarządowej na przykładzie Fundacji Rozwoju „Dobre Życie”, autorstwa Aleksandry Chodasz.

Równocześnie w celu podnoszenia jakości kolejnych publikacji wydawanych przez PIE Europe Direct-Rzeszów autorzy zachęcają czytelników do dzielenia się spostrzeżeniami, propozycjami dotyczącymi formuły kolejnych tomów na adres e-mailowy: