Po godzinach

Czarnobyl. 30 lat po katastrofie…

26-04-2016
Elektrownia jądrowa w Czarnobylu powstała w latach 70. XX wieku. Pierwszy reaktor uruchomiono w 1977 roku, w kolejnych latach zaczęły działać kolejne trzy. W momencie katastrofy trwała budowa kolejnych dwóch. W 1986 roku elektrownia wytwarzała 10% energii na Ukrainie.

Z historii podkarpackiej gospodarki… Budowa zapory w Solinie

15-04-2016
Koncepcja budowy zapory na Sanie, od początku budziła wiele kontrowersji. Dziś ta niezwykła budowla i powstałe dzięki niej Jezioro Solińskie budzi przede wszystkim zachwyt, jednak kiedy zagłębimy się w jej historię szybko okaże się, że ma ona swoje mroczne zakamarki….

Wypał węgla drzewnego, czyli o tym jak bieszczadzka legenda odchodzi w zapomnienie

07-04-2016
Jeszcze przed kilkunastoma laty było tu ponad 50 baz wypałowych z 600 czynnymi retortami. Obecnie działa mniej niż 10 baz z 40 retortami… Na szczęście powstała inicjatywa utworzenia Plenerowego Muzeum Wypału Węgla Drzewnego w Mucznem...

Narysuj komiks, napisz piosenkę albo stwórz grę planszową i wygraj!

04-04-2016
Konsole do gier Xbox One, tablety i telefony komórkowe czekają na tych uczniów z województwa podkarpackiego, którzy w najciekawszy sposób pokażą, jak inwestycje z Unii Europejskiej zmieniły Podkarpacie. Konkurs organizuje Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego.

Z historii podkarpackiej gospodarki… Cukrownia w Przeworsku

01-04-2016
Pod koniec XIX wieku Lubomirscy mocno propagowali uprawę buraków cukrowych w okolicach Przeworska. Starania Księcia Andrzeja Lubomirskiego doprowadziły do powstania 6 listopada 1894 roku Galicyjskiego Akcyjnego Towarzystwa Przemysłu Cukrowniczego w Przeworsku...

Podkarpackie zwyczaje wielkanocne

25-03-2016
Święta Wielkiej Nocy poprzedza Wielki Tydzień, który przesycony jest obrzędami religijnymi oraz zwyczajami wywodzącymi się z tradycji ludowych. Niektóre z nich zanikają, jednak na Podkarpaciu wciąż kultywuje się wiele z nich.

Z historii podkarpackiej gospodarki… Pierwsza Krajowa Fabryka Zegarów Wieżowych w Krośnie

18-03-2016
Historia Pierwszej Krajowej Fabryki Zegarów Wieżowych w Krośnie i jej założyciela – Michała Mięsowicza jest obecnie nieco zapomniana lub, co gorsze, nie znana… Tymczasem był to niezwykły zakład i niezwykły człowiek. Ale zacznijmy od początku…

Z historii podkarpackiej gospodarki… Sianki

10-03-2016
Sianki. Niegdyś jeden z najpopularniejszych kurortów w Polsce, dziś dzikie odludzie… Dzieje miejscowości sięgają XVI wieku, kiedy została ona ulokowana przez Kmiotów, u źródeł Sanu, od którego zresztą wzięła swoją nazwę. Ciekawostką jest, że prawdziwe źródło Sanu...

Z historii podkarpackiej gospodarki... Browar Parowy w Trzcinicy

29-02-2016
Czy wiecie, że niedaleko Jasła w miejscowości Trzcinica położonej przy drodze krajowej nr 28, istniał kiedyś potężny i sławny browar parowy?

Przekażmy 1% podatku podkarpackiej organizacji

28-01-2016
Zgodnie z ustawą o działalności pożytku publicznego i wolontariacie z dnia 24 kwietnia 2003 r., każdy podatnik może 1% swojego podatku przekazać na tzw. organizację pożytku publicznego, którymi z reguły są stowarzyszenia i fundacje.
1    3  4  5  6  7    16