Parlament Europejski wprowadził zakaz używania jednorazowych sztućców, słomek i pojemników fast food

2018-10-26

Parlament Europejski wprowadził zakaz używania jednorazowych sztućców, słomek i pojemników fast food

W środę Parlament Europejski poparł zakaz sprzedaży przedmiotów jednorazowego użytku wykonanych z plastiku. Za ograniczeniem ilości stosowanych jednorazowych produktów plastikowych głosowało 571 europosłów. Przeciw było 53, a 34 wstrzymało się od głosu.

Od 2021 roku będzie obowiązywał zakaz stosowania w sprzedaży plastikowych naczyń, sztućców, słomek do napojów, mieszadełek do kawy, zacisków do balonów oraz pałeczek kosmetycznych. W przypadku rzeczy takich jak polistyrenowe opakowania na fast-foody, kanapki, pojemniki na owoce, warzywa, desery czy lody, których na razie nie ma czym zastąpić, dbając przy tym o środowisko, Parlament Europejski zdecydował o zmniejszeniu ich konsumpcji do 2025 roku o 25%. Europosłowie chcą także, aby 90% plastikowych butelek na napoje było zbieranych osobno i poddawanych powtórnej przeróbce. Obecnie do przetworzenia trafia jedynie kilka procent z nich. Niektóre kraje należące do Unii stosują już takie rozwiązania. Sklepy pobierają kaucję przy zakupie napojów w plastikowych butelkach, które należy zwrócić, aby odzyskać pieniądze. Jest tak m.in. w Niemczech i Holandii.

Inicjatywa ograniczenia stosowania jednorazowych produktów plastikowych pojawiła się w tym roku. Według danych statystycznych Unii Europejskiej, aż 49% śmieci, które trafiają do mórz i oceanów, to plastikowe produkty jednorazowego użytku. Poza tym rocznie w krajach należących do Wspólnoty wytwarzanych jest aż 25 mln ton odpadów z plastiku, z czego jedynie 30% jest ponownie przetwarzanych. Pozostała część trafia do śmietników lub co gorsza, na łono natury. Jednym z produktów, jakie ekolodzy przedstawiają jako przykład  zbędnej konsumpcji, są plastikowe słomki do napojów, które można zastąpić papierowymi lub bambusowymi. W samych krajach UE zużywanych jest 36,4 mln plastikowych słomek rocznie, oznacza to, że każdy z nas zużywa ich aż 71 w ciągu roku. Skutki, jakie niesie za sobą nadużywanie jednorazowych produktów plastikowych, których według szacunków aż 140 mln ton pływa w różnych akwenach na świecie, są fatalne nie tylko dla ryb i ptaków, ale także dla ludzi. Biorąc pod uwagę tylko europejskie plaże, aż 85% śmieci, jakie się na nich znajdują to plastik, z czego aż połowę stanowią produkty jednorazowe.