Otwarcie błoni nad Sanem w Salowej Woli już 1 czerwca

Autor: Marta Sanocka
2018-02-11

Otwarcie błoni nad Sanem w Salowej Woli już 1 czerwca

Zagospodarowania terenów nad Sanem mieszkańcy Stalowej Woli domagali się od dawna. Prace na zdegradowanym terenie ruszyły wiosną zeszłego roku, dzięki dofinansowaniu z funduszy europejskich. Planowany termin ich ukończenia przewidywany jest na lipiec bieżącego roku, ale wykonawca zapowiada otwarcie na Dzień Dziecka.

W miejscu, gdzie do niedawna rosły krzaki i rozmaite chaszcze powstaje bezpieczny teren rekreacyjny dla mieszkańców, gdzie będą mogli wypoczywać i aktywnie spędzać czas wolny. Budowane są tutaj dwa boiska, jedno piłkarskie o naturalnej trawiastej nawierzchni z pełnym wyposażeniem. Drugie natomiast będzie wielofunkcyjne. Powstają  place zabaw dla dzieci starszych i młodszych oraz siłownie na wolnym powietrzu. Będą także alejki spacerowe, trasy rowerowe oraz miejsca dla rolkarzy. Powstanie cały układ ścieżek do biegania, jazdy na rowerze oraz uprawiania nordic walking. Będzie też plaża i drewniany modrzewiowy taras tuż przy samej rzece. Wszystkie elementy większej i mniejszej architektury będą zdobione z wykorzystaniem symboliki lasowackiej, aby podkreślić tradycję i tożsamość lokalną tego miejsca.

Projekt zagospodarowania objął 60 hektarów zdegradowanego ternu nad Sanem. Trzykilometrowy pas, na którym aktualnie trwają prace, był przez lata niszczony poprzez eksploatację kruszyw oraz składowanie śmieci. Przygotowanie projektu nowego wykorzystania tych terenów nie było łatwe ze względu na ich przynależność do programu Natura 2000 oraz racji tego, że są to obszary zalewowe. O tym, że został on dogłębnie przemyślany, świadczy fakt, iż na liście rankingowej Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej znalazł się na 5. Miejscu na 101 projektów z całej Polski. Tym samym udało się pozyskać  kilkumilionowe dofinansowanie na jego realizację.  Całość realizacji pochłonie 13 milionów złotych.

Mimo zimy wykonawca inwestycji prowadzi prace w intensywnym tempie, zapowiadając ich zakończenie przed czasem i otwarcie 1 czerwca. Dzięki temu mieszkańcy 50 tysięcznej Stalowej Woli już w tym sezonie letnim będą mogli cieszyć się nie tylko boiskami i placami zabaw, ale także trawnikami i kwietnymi łąkami, które tu powstaną.

 

Źródło: rzeszow.tvp.pl, stw24.pl