Obowiązek założenia przez płatników składek profilu na Platformie Usług Elektronicznych ZUS do 31 grudnia 2015 r.

Autor: Jolanta Zygmunt
2015-11-20

Zakład Ubezpieczeń Społecznych poinformował, że od 1 stycznia 2016 roku wchodzą w życie nowe przepisy umożliwiające lekarzom wystawianie elektronicznych zwolnień lekarskich (ZUS ZLA).

Od początku 2016 roku pacjent może otrzymać od lekarza zwolnienie wystawione według dotychczasowych zasad - na papierowym formularzu (ZUS ZLA) albo w formie elektronicznej (e-ZLA). Natomiast od  1 stycznia 2018 r.  będą wystawiane wyłącznie zwolnienia elektroniczne.

Zwolnienie wystawione w formie elektronicznej, dotyczące osoby ubezpieczonej zgłoszonej do ubezpieczeń przez danego płatnika składek, będzie przekazywane temu płatnikowi bezpośrednio na jego profil na Platformie Usług Elektronicznych (PUE ZUS).  Płatnik nie otrzyma tego zwolnienia w formie papierowej, jedynym sposobem potwierdzenia nieobecności pracownika z powodu choroby będzie ściągnięcie zaświadczenia lekarskiego za pomocą przedmiotowej platformy.

Na mocy nowych przepisów płatnicy składek mają obowiązek do 31 grudnia 2015 roku utworzyć na PUE swój profil.

ZUS apeluje o jak najszybsze założenie profilu. Szczegóły dotyczące sposobu rejestracji znajdują się pod adresem https://pue.zus.pl/

Przy zakładaniu profilu na PUE można skorzystać:

 • z pomocy pracowników ZUS w Centrum Obsługi Telefonicznej (konsultanci są dostępni w dni robocze: pon.- pt. w godz. 7.00-18.00):
  • pod numerem telefonu 22 560 16 00 (koszt połączenia według umowy klienta z operatorem telekomunikacyjnym)
  • za pośrednictwem e-maila
  • przez komunikator Skype na stronie www.zus.pl pod zus centrum_obslugi_tel
  • przez czat na stronie www.zus.pl
 • z pomocy pracowników w najbliższej jednostce ZUS,
 • z instrukcji na www.zus.pl oraz ulotek dostępnych w Salach Obsługi Klientów w placówkach ZUS.

Jeżeli płatnik posiada już profil na PUE ZUS jest już gotowy na wejście w życie nowych przepisów. Logowanie do profilu w serwisie pue.zus.pl odbywa się przy pomocy certyfikatu kwalifikowanego.

Działając w imieniu innego płatnika lub płatników, aby mieć dostęp do ich danych, konieczne jest  posiadanie odpowiedniego pełnomocnictwa. Druk pełnomocnictwa można pobrać ze strony ZUS.

 

Źródło: strona ZUS -  baza wiedzy