Obchody Światowego Dnia Turystyki na Podkarpaciu

Autor: Marta Sanocka
2017-10-05

Obchody Światowego Dnia Turystyki na Podkarpaciu

 

W tegorocznych podkarpackich obchodach Światowego Dnia Turystyki, które odbyły się na Zamku w Dubiecku, udział wzięli przedstawiciele branży turystycznej, wśród których byli delegaci instytucji, biznesu oraz organizacji pozarządowych. Wśród gości nie zabrakło Marszałka Województwa Podkarpackiego Władysława Ortyla, Podsekretarza Stanu w Ministerstwie Rozwoju – Adama Hamryszczaka oraz Wojewody Podkarpackiego – Ewy Leniart.

Hasło przewodnie uroczystości w tym roku, to „Zrównoważona turystyka – narzędziem rozwoju”. Ma ono zaakcentować społeczny, ekonomiczny, polityczny i kulturowy wpływ turystyki na poprawę zamożności społeczeństwa. Podczas swojego wystąpienia marszałek Władysław Ortyl podkreślił, że turystyka jest bardzo ważnym narzędziem rozwoju w naszym regionie. Adam Hamryszczak z kolei wyraził przekonanie, że turystyka stanie się kolejnym motorem napędowym rozwoju Polski Wschodniej w tym województwa podkarpackiego. Jego zdaniem, szansa na wzmocnienie turystyki na wielu poziomach, leży w wykorzystaniu środków unijnych.

Po oficjalnych wystąpieniach przyszedł czas na uroczystość wręczenia honorowych odznak Ministra Sportu i Turystyki „Za zasługi dla turystyki”. W tym roku otrzymali je: Henryk Pelc – działacz turystyczny, popularyzator aktywnego spędzania czasu, Mirosława Zwierzchowska - geograf, wychowawca młodzieży szkolnej, Magdalena Knap - zasłużony działacz turystyki szkolnej, Marcin Warchoła - nauczyciel akademicki i działacz turystyki.

Wręczono także Statuetki Marszałka Województwa Podkarpackiego przyznawane za osiągnięcia w promocji i rozwoju turystyki w 2017 roku. Otrzymali je: Andrzej Radwański - polski inżynier geofizyk, działacz ochrony przyrody i turystyki górskiej, Marian Dzimira - wieloletni Dyrektor Schroniska Młodzieżowego PTSM w Przemyślu i w Rzeszowie, Pavol Ďuriš - pomysłodawca i założyciel Parku Gwiezdnego Nieba w Bieszczadach, Krzysztof Myszkowski - pedagog, kompozytor, wokalista, gitarzysta, założyciel i lider zespołu Stare Dobre Małżeństwo, a także Jacek Grzegorzak prezes Stowarzyszenia Ziemi Dubieckiej.

Podczas obchodów ogłoszono także wyniki konkursu na „Najlepszy Produkt Turystyczny” organizowanego przez Podkarpacką Regionalną Organizację Turystyczną. Certyfikaty przyznane zostały Muzeum Przemysłu Naftowego i Gazowniczego im. Ignacego Łukasiewicza w Bóbrce, Nadleśnictwu Stuposiany oraz Biuru podróży „Bieszczady”. Na wyróżnienie zasłużyła natomiast Bobulandia.

Na koniec dodajmy, że Światowy Dzień Turystyki obchodzony jest na poziomie światowym, krajowym i wojewódzkim od 1979 roku. Na Podkarpaciu jego obchody po raz pierwszy zorganizowano w 1999 r.

 

 

źródło: podkarpackie.pl