Noworoczne postanowienia przedsiębiorców

Autor: A.F.
2015-01-01

Nowy Rok to dobry czas na wdrożenie w życie zmian, na realizację których brakowało wcześniej zapału. Również przedsiębiorcy powinni pomyśleć w tym okresie o noworocznych postanowieniach.  Na początek, warto się przede wszystkim zastanowić, co jest dla nas kluczowe w nadchodzącym roku i rozpocząć realizację zamierzonych działań w taki sposób, aby doprowadzić je do końca.

Przedsiębiorcy, decydując się na zmiany powinni być konsekwentni i zdeterminowani w ich realizacji, bowiem nieprzemyślane decyzje, mogą niekorzystanie odbić się na prowadzonej przez nich działalności. Warto skupić się na tych kwestiach, które faktycznie usprawnią funkcjonowanie przedsiębiorstwa. Poniżej wybrane zagadnienia, nad którymi każdy prowadzący własną firmę powinien się w Nowym Roku pochylić.

1. Systematyczna kontrola wydatków

Spowolnienie gospodarcze, a w konsekwencji trudna sytuacja na rynku powodują, że właściciele firm coraz ostrożnej podchodzą do planowania wydatków. By uniknąć czarnego scenariusza, warto odpowiednio wcześniej się do tego przygotować i sprawdzić, gdzie łatwo zredukować koszty. Odpowiednie planowanie budżetu pomaga ograniczać niepotrzebne wydatki, a ich umiejętne kontrolowanie, przyczynia się do zwiększenia płynności finansowej przedsiębiorstwa.

2. Opłacanie należności w terminie

Jak pokazują badania, jedynie co czwarta faktura w Polsce jest opłacana w wyznaczonym terminie. Systematyczne i terminowe dokonywanie płatności to klucz do sprawnego funkcjonowania niejednego przedsiębiorstwa. Zaleganie z opłatami, przyczynia się do powstawania zatorów płatniczych, będących zmorą polskich przedsiębiorstw.


3. Oszczędności

Właściciele firm, którzy na co dzień muszą dbać o utrzymanie płynności finansowej przedsiębiorstwa,  chętnie zredukowaliby koszty, nie zawsze jednak wiedzą, od czego zacząć. Warto się wówczas przyjrzeć ofercie lokalnych podmiotów, działających na rzecz przedsiębiorców, w tym izb gospodarczych, których usługi mogą znacznie obniżyć koszty prowadzenia działalności. Można się zastanowić nad outsorsingiem niektórych zadań (np. księgowych). Sprawdzona firma zrealizuje je profesjonalnie
i terminowo, a koszt takiej usługi będzie niższy, niż utrzymania etatowego pracownika.
 

 

Źródło: www.inwestycje.pl