Noworoczne postanowienia, jak je zrealizować?

Autor: Marta Sanocka
2017-12-31

Noworoczne postanowienia, jak je zrealizować?

 

Chyba każdy z nas, nawet jeśli głośno się do tego nie przyznaje, a jakieś postanowienia do zrealizowania w nowym roku. Niestety statystyki mówią, że większość z nas trwa w realizacji swoich celów zwykle tylko przez tydzień… Co zrobić, aby tym razem było inaczej?

 

Zapisz swoje cele

Jeśli naprawdę zależy nam na osiągnięciu danego celu, powinniśmy go zapisać. Badania psychologiczne wyraźnie wskazują bowiem, że cele, które zapiszemy, znacznie częściej udaje nam się osiągnąć. Oprócz zapisania samego celu warto także stworzyć listę konkretnych działań, które nas do niego doprowadzą, np. zamiast schudnę 5 kg, napisz: będę 2 razy w tygodniu chodzić na siłownię i zacznę się zdrowo odżywiać.

 

Małymi krokami do dużego celu

Jeśli Twój noworoczny cel jest dużym przedsięwzięciem, rozpisz go na mniejsze etapy, które będziesz po kolei realizować, zbliżając się do głównego celu. Pokonywanie kolejnych, realnych kroków będzie przynosiło satysfakcję i umacniało Cię w działaniu. Dzięki temu wyraźnie zobaczysz, w jakim punkcie jesteś i upewnisz się, że każdy krok zbliża Cię do wymarzonego efektu. Jeśli chcesz w nowym roku nauczyć się języka obcego, określ realnie do swoich możliwości i czasu, jaki możesz poświecić na naukę, poziom, do którego chcesz dojść. Następnie zaplanuj kolejne etapy nauki.

 

Poszukaj wsparcia

Jeśli powiemy komuś o tym, jaki cel planujemy osiągnąć, trudniej jest nam po prostu go porzucić tak jak w przypadku postanowień wewnętrznych, których nawet dla siebie nie zapiszemy. Poszukajmy zatem kogoś w swoim otoczeniu, kto nas wesprze w realizacji naszego celu i zmotywuje w trudnych momentach. Może znajdzie się ktoś, kto zdecyduje się nam towarzyszyć w dążeniu do tego samego celu? Jeśli nie, możemy poszukać wsparcia u specjalisty, np. dietetyka, nauczyciela języków obcych czy trenera.

 

Nie przesadzaj

Zrób jedno, dwa postanowienia, które są realne do zrealizowania. Jeśli zrobisz zbyt długą i trudną listę celów do osiągnięcia, szybko się okaże, że zwyczajnie nie starczy Ci sił i czasu, aby w pełni zaangażować się we wszystkie. W rezultacie odniesiesz porażkę zamiast sukcesu.

 

Przełom roku to szczególny czas. W Sylwestrową Noc, każdy z nas wierzy, że Nowy Rok może być początkiem naszego nowego, lepszego życia. I rzeczywiście może tak być, musimy tylko zabrać się do pracy i odhaczać kolejne etapy realizacji wymarzonych celów.