Nowe życie fototapet

Autor: Konsultant PIG

Fototapeta to rozwiązanie znane od dawna ale obecnie przeżywa ona swą drugą młodość. W latach 80-dziesiątych i 90-dziątych stały się popularne ale w wielu przypadkach były one kiczowate, a jakość wykonania pozostawiała wiele do życzenia. 

Obecnie fototapety stały się bardzo popularne. W związku z rozwojem techniki drukowane fototapety mają bardzo wysoką jakość. Drukuje się je stosując druk solwentowy, dzięki czemu są odporne na zachlapania i zabrudzenia. Można je też bez problemu wyczyścić. Do naklejenia takiej fototapety wystarczy najprostszy klej do tapet papierowych. 

Nie ma też ograniczeń co do tego co fototapeta ma przedstawiać. Można skorzystać z niekończących propozycji w internecie. Jeśli pomimo ogromu propozycji nie uda nam się znaleźć odpowiedniego motywu możemy sami go stworzyć przez samodzielnie zrobione zdjęcie, albo fotografię, która nam się spodobała na jakiejś wystawie. W ten prosty sposób nasze wnętrze może nabrać indywidualnego, niespotykanego nigdzie indziej charakteru. Z jednej strony mogą przedstawiać realne obrazy, z drugiej natomiast mogą być całkowicie abstrakcyjne – wybór tej właściwej należy wyłącznie od nas samych.

Innym powodem, dla którego fototapety stały się znów popularne jest to, że jest to w miarę tani sposób na odświeżenie mieszkania. Można ją zastosować w każdym pomieszczeniu: salonie, kuchni, łazience, pokoju dla dziecka. Wspaniale się sprawdzi również w miejscu pracy. Nieograniczone możliwości wyboru tego, co ma prezentować oraz możliwość dopasowania jej do niemal każdego występującego dziś stylu. Należy jednak pamiętać o prostej, aczkolwiek bardzo ważnej zasadzie - całe wnętrze musi być kolorystycznie spójne, a dobrane barwy powinny tworzyć ze sobą jedną, wielką całość.

Co ciekawe, niektóre z fototapet, dzięki złudzeniu optycznemu, są w stanie powiększyć nasze wnętrza. W ten prosty sposób możemy sprawić, że niewielki salon lub pokój będzie wydawał się nieco bardziej obszerny.

Po raz kolejny widać, że powrót do starych rozwiązań ale wykonanych przy użyciu nowych rozwiązań technicznych jest dobrym pomysłem.