Nowe miejsca pracy dla mieszkańców Podkarpacia

Autor: Karolina Serwińska
2015-01-09

W Sędziszowie Małopolskim powstanie nowy zakład Hispano-Suiza

Firma Hispano-Suiza z siedzibą m.in. w Sędziszowie Małopolskim na Podkarpaciu z francuskiej grupy Safran wybuduje nowy zakład przemysłowy.

Nowa inwestycja, która rozpocznie się wiosną i potrwa do końca 2016 roku pochłonie ponad 16 mln złotych dotacji.

Grupa Safran jest wiodącym dostawcą w dziedzinie lotnictwa i technologii lotniczych. To światowy lider w zakresie przekładni mocy dla silników do samolotów cywilnych i wojskowych oraz helikopterów. Filia Hispano-Suiza Polska w Sędziszowie Małopolskim zatrudnia ponad 550 osób.

Ruszyła rozbudowa zakładu Pilkington Automotive

NSG Group, właściciel Spółek Pilkington w Polsce, rozpoczął kolejny etap inwestycji w fabryce Pilkington Automotive Poland w Chmielowie, k. Tarnobrzega, gdzie powstają szyby samochodowe dla branży motoryzacyjnej. Kontynuacja działań zakłada rozbudowę zakładu produkcyjnego o dodatkowe ok. 30 tys. m2, a także zakup nowej linii do hartowania szyb samochodowych w nowoczesnej technologii, wraz z linią do instalowania dodatkowych elementów na szybach bocznych laminowanych i z powłoką hydrofobową.

Program działań na lata 2011-2015 podzielony był na dwa etapy, z których pierwszy został ukończony, a obecnie rusza druga część inwestycji – mówi Ryszard Jania, Prezes Pilkington Automotive Poland. Oprócz rozbudowy zakładu planujemy instalację nowych linii do produkcji szyb bocznych i szyb bocznych laminowanych oraz stanowiska montażu dodatkowych elementów. Ten etap powinien zostać ukończony do końca 2015 roku, a jego efektem będzie 300 kolejnych miejsc pracy i wzrost produkcji szyb samochodowych marki Pilkington o 50 procent.

Budowa fabryki szyb samochodowych Pilkington Automotive w Chmielowie, o łącznej wartości 450 mln zł, jest jedną z największych inwestycji zagranicznych ostatnich lat. W jej wyniku w chmielowskim zakładzie zatrudnienie znalazło już 800 osób, kolejnych 200 miejsc pracy utworzono w firmach kooperujących – zajmujących się transportem wewnętrznym, ochroną czy sprzątaniem. Projekt realizowany jest w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka, Działanie 4.5 „Wsparcie inwestycji o dużym znaczeniu dla gospodarki”, współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.

 

Źródło: www.strefabiznesu.nowiny24.pl www.carpatiabiznes.pl