Nowa szansa dla PZL Mielec. Ministerstwo Obrony Narodowej ogłosiło przetarg na 16 śmigłowców dla polskiej armii

2017-02-21

Nowa szansa dla PZL Mielec. Ministerstwo Obrony Narodowej ogłosiło przetarg na 16 śmigłowców dla polskiej armii

 

Ogłoszony 20 lutego br. przetarg dotyczy 8 śmigłowców mających służyć wojskom specjalnym do prowadzenia akcji poszukiwawczo-ratowniczych w warunkach bojowych oraz 8, które mają być wykorzystywane przede wszystkim do zwalczania okrętów podwodnych, a także misji ratunkowych na morzu.

O zamówienie ubiegają się trzy firmy: PZL Mielec oferujący śmigłowce Black Hawk, PZL Świdnik proponujący maszyny AW 149 lub AW 101 oraz Airbus Helicopters z kontrofertą H225M Caracal.

W pierwszym etapie postępowania przetargowego MON chce przeprowadzić negocjacje związane z zakupem śmigłowców przeznaczonych dla sił specjalnych, ponieważ jak podkreśla ministerstwo, ich nabycie jest najpilniejsze. Śmigłowce, które obecnie wypełniają zadania ratownicze na Bałtyku, mają bowiem resursy do 2019 roku. Poza tym Polska odpowiada za bezpieczeństwo na morzu na podstawie międzynarodowych umów więc posiadanie odpowiedniego sprzętu pozwalającego, nie tylko na ostrzał, okrętów podwodnych, ale także szybkich jednostek pływających po morzu jest koniecznością.

Ministerstwo nie przekazuje jednak żadnych informacji dotyczących terminu realizacji zamówień ani na jakie kwoty opiewają. Nie wiemy także, jakie konkretnie modele wchodzą w grę. Wiadomo jedynie, że ministerstwo zobowiąże dostawcę maszyn do utworzenia centrum serwisowego w Wojskowych Zakładach Lotniczych nr 1 w Łodzi. Na stronie ministerstwa możemy przeczytać, że: „Negocjacje prowadzone muszą być w trybie całkowitej poufności. Oznacza to, że do czasu ich zakończenia opinii publicznej nie mogą być przekazywane żadne informacje szczegółowe”

Przypomnijmy, że w październiku zeszłego roku po długich, trwających rok negocjacjach Ministerstwo zakończyło rozmowy z firmą Airbus Helicopters, która miał dostarczyć polskiej armii 50 śmigłowców H225M Caracas. Zerwane negocjacje polski rząd tłumaczył tym, iż oferta francuskiej firmy nie odpowiadała interesom ekonomicznym naszego kraju ze względu na to, że wartość proponowanego offsetu była niższa, niż początkowo oczekiwano.

Przedstawiciele zapowiadają kolejne przetargi na śmigłowce uderzeniowe i transportowe. Nie wiadomo jednak jeszcze, ile poszczególnych maszyn miałoby zostać zakupionych ani w jakim terminie.