Niemcy zamierzają otworzyć rynek pracy dla pracowników spoza UE. Czy Ukraińcy wyjadą z Polski do Niemiec?

2018-10-31

Niemcy zamierzają otworzyć rynek pracy dla pracowników spoza UE. Czy Ukraińcy wyjadą z Polski do Niemiec?

Niemiecki rząd planuje otwarcie swojego rynku pracy dla osób spoza Unii Europejskiej, w tym pracowników z Ukrainy. Według doniesień zza naszej zachodniej granicy, pracownicy spoza Unii będą mogli przez pół roku legalnie szukać pracy w Niemczech, a następnie legalnie pracować. Nowe zasady mają zacząć obowiązywać już na początku przyszłego roku.

Według szacunków na niemieckim rynku pracy brakuje 1,6 mln pracowników, dlatego zdecydowano się na zmianę dotychczasowych regulacji. To tej pory preferencyjne przepisy imigracyjne obejmowały tylko wysoko wykwalifikowane osoby z wykształceniem wyższym. O wprowadzeniu nowej ustawy ma nie być żadnego ograniczenia co do zawodu czy wykształcenia.

Biorąc pod uwagę fakt, że w Niemczech, za podobną pracę, Ukraińcy będą mogli zarobić 3, a nawet 4 razy więcej niż w Polsce, eksperci obawiają się, że zaczną oni masowo wyjeżdżać za nasza zachodnią granicę. O tym, że scenariusz ten jest bardzo prawdopodobny, świadczą wyniki badań przeprowadzonych przez Work Service. Aż 59% przebadanych Ukraińców przyznało, że rozważa wyjazd do pracy do innego kraju, przy czym najczęściej wymieniane były Niemcy i Wielka Brytania. Nie jest zaskakujące to, że głównym powodem podjęcia decyzji o wyjeździe z naszego kraju i szukania pracy gdzie indziej jest wyższe wynagrodzenie. Poza tym aż 2/3 badanych stwierdziło, że pracuje w Polsce poniżej swoich kwalifikacji. Niemczy przewidują przyspieszenie nostryfikacji zagranicznych dyplomów oraz wprowadzenie ułatwień dla nauki języka niemieckiego dla obcokrajowców jeszcze przed przyjazdem do Niemiec. Naszą przewagą nad niemieckim rynkiem pracy miała być bliskość geograficzna i językowa z Ukrainą. W świetle najnowszych badań jednoznacznie widać jednak, że kluczową rolę w wyborze państwa emigracji odgrywają zarobki.

Dla polskich pracodawców może, to oznaczać spore kłopoty z obsadzeniem wolnych stanowisk w swoich firmach. Dzięki pracownikom z Ukrainy udało się częściowo uzupełnić lukę na polskim rynku pracy. Jeśli jednak Ukraińcy wyjadą do Niemiec, może to oznaczać spore problemy wielu firm z terminową realizacją zamówień. Skutki odpływu pracowników z Ukrainy za naszą zachodnią granicę najbardziej odczują branża spożywcza, sadownictwo, rolnictwo oraz przemysł.