Nareszcie koniec z roamingiem w UE!

Autor: Marta Sanocka
2017-05-17

Nareszcie koniec z roamingiem w UE!

Jednym z fundamentalnych założeń wspólnoty europejskiej jest swoboda jej obywateli w podróżowaniu pomiędzy krajami członkowskimi. W momencie powstania Strefy Schengen przekraczanie granic byłoby niemal nieodczuwalne, gdyby nie roaming. Obecnie każdy wyjazd z ojczyzny wiąże się bowiem ze znacznie wyższymi kosztami za połączenia telefoniczne, wysyłane wiadomości tekstowe i transmisję danych, jakie musimy ponieść. Na szczęście już za niecały miesiąc, zupełnie się to zmieni!

Negocjacje w sprawie roamingu trwały bardzo długo i były dosyć burzliwe. Na szczęście w lutym bieżącego roku skończyły się pomyślnie, dzięki czemu od 15 czerwca wyjeżdżając za granice, za rozmowy telefoniczne zapłacimy tyle samo, co w kraju. Osiągniecie porozumienia, było możliwe dzięki uregulowaniu rynku hurtowego, czyli ustaleniu limitów stawek, jakie pobierają od siebie nawzajem operatorzy za korzystanie z sieci w celu świadczenia usług swoim klientom. Mimo wprowadzonych zmian operatorzy w dalszym ciągu muszą bowiem rozliczać się między sobą. Wprowadzenie limitów zagwarantuje, że w obawie przed stratami nie podwyższą oni cen za połączenia krajowe, czy nie zrezygnują w ogóle ze świadczenia usług w roamingu.

Podczas negocjacji kraje leżące na południu Europy, które szczególnie w sezonie turystycznym obsługują dużą liczbę użytkowników z zagranicy, domagały się wyższych stawek. Przeciwnego zdania były kraje z północnej części UE. Porozumienie udało się jednak osiągnąć i od 15 czerwca bieżącego roku opłaty za rozmowy przychodzące i wychodzące, wiadomości SMS oraz transmisje danych operatorzy będą musieli nam naliczać według tych samych stawek co w kraju.  

W tym miejscu podkreślić należy jednak, że aby operator rozliczył nas za połączenia i inne usługi wykonywane za granicą według cennika krajowego, nasz pobyt w innym państwie musi być tymczasowy. Jeśli więcej czasu spędzamy poza krajem niż w ojczyźnie, musimy się liczyć z tym, że w takiej sytuacji operator ma prawo do naliczenia dodatkowych opłat. Nie mogą one być jednak wyższe niż 3,2 eurocenty za minutę rozmowy, 1 eurocent za SMS-a i 7,7 euro za gigabajt danych. Opłata za transmisję danych będzie z roku na rok obniżana, aby w 2022 roku osiągnąć wartość 2,5 euro za gigabajt.